В Україні та світі стартував «Місяць обізнаності про ментальне здоров’я»
Щороку у травні в Україні та світі з метою допомогти людям краще зрозуміти, що таке ментальне здоров’я, зменшити стигму навколо нього та заохотити до профілактики проводиться Місяць обізнаності про ментальне здоров’я. Ініціатива, започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America.
Тема ментального здоров’я, ба більше – стійкості, особливо близька українцям, які вже понад два роки живуть в умовах повномасштабної війни. У випробуваннях ми плекаємо нашу стійкість. І весь світ захоплюється нею. Ми маємо цінності (найвища – це людина і її життя), діємо згідно з законами моралі, вчимося орієнтуватися у новій реальності (на жаль, ця реальність воєнна і травматична), підставляємо одне одному плече. Українська формула стійкості може та має бути актуальною в глобальному контексті. Ментальне здоров’я – універсальне право людини. Це не лише відсутність розладів. Це внутрішні ресурси для того, аби жити. Реалізувати свої здібності. Працювати. Піклуватися про інших, не забуваючи (!) про себе.
В Україні Місяць обізнаності про ментальне здоров'я проходить під закликом: віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com».
Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» створена за ініціативою першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз. Сенси – це те, що дає перспективу й підтримує нас навіть у часи невизначеності. Вони формують траєкторію майбутнього й водночас стають опорою в теперішньому – не просто показують напрям, а наповнюють його значенням.
Відтепер на головній сторінці платформи «Ти як?» щодня з’являтимуться сенси – теплі підтримуючі послання, які ведуть від роздумів до дії (з повним переліком можна ознайомитися за посиланням https://howareu.com/materials/sensoteka-ty-iak?v=68109c09715fa). Усі сенси доповнені рекомендаціями щодо піклування про ментальне здоров’я і плекання стійкості. Серед них корисні інсайти знайдуться як для дорослих, так і для дітей, для людей із бойовим досвідом та їхніх близьких. Усе це – щоб кожен і кожна могли знайти те, що справді працює саме для них.
Варто нагадати, що комунікаційна кампанія з підтримки ментального здоров’я розпочала свій діалог з українцями із запитання «Ти як?» і пропозицією відповіді самому собі ще у березні 2023 року. На початку великого діалогу було важливо закликати українців звернути увагу на свій внутрішній стан.
Так, запитання «Ти як?» звучало у різних проявах та на різних майданчиках: хтось дізнавався про нього з соціальних мереж, хтось дивився відео на телебаченні, чув ролики на радіо та бачив лаконічні білборди на вулицях рідного міста.
Згодом сторінка «Ти як?» «виросла» у велику онлайн-платформу https://howareu.com/, яка запропонувала українцям рекомендації від фахівців, гарячі лінії та сервіси для підтримки онлайн- й офлайн. Наразі платформа має і аптечку психологічної самодопомоги з вправами, які мають доказову ефективність, зручні для виконання будь-де і будь-коли та займають зовсім трохи часу, і ще багато інших корисних матеріалів.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації