Щороку в Україні діагноз «рак шийки матки» встановлюють 5 тис. жінкам та 2 тис. помирають від цієї хвороби. Про скринінг та профілактику раку шийки матки розповіла лікарка Чернігівського онкоцентру.
Рак шийки матки (РШМ) залишається однією з найбільш актуальних проблем онкогінекології в світі. Він не втрачає панівних позицій серед причин смертності жінок від раку та займає 4 місце серед онкологічних захворювань у жінок.
«В Україні, за даними канцер-реєстру, рак шийки матки займає 5 місце. Щороку в країні цей діагноз встановлюють 5 тис. жінкам та 2 тис. помирають від раку шийки матки. Ситуація ускладнюється тим, що в 24-30% випадків діагноз встановлюється на III-IV стадіях, що знижує ефективність лікування, погіршує якість та прогноз життя. Проте рак шийки матки відноситься до одного із небагатьох видів раку, який можливо ефективно попередити за допомогою вакцинації та скринінгу», – говорить лікарка онколог-гінеколог КНП «Чернігівський медичний Центр сучасної онкології» Оксана Березовська.
В останні десятиліття виявлення раку на ранніх стадіях у поєднанні з негайним відповідним лікуванням стало важливим елементом протиракової боротьби. Своєчасно проведений cкринінг осіб, що входять до груп ризику, призводить до раннього виявлення та лікування раку, і збільшує тривалість життя зменшуючи серйозність наслідків раку.
То що ж таке скринінг?
«Скринінг – це обов’язкові періодичні медичні огляди всіх жінок, у яких немає будь-яких скарг чи симптомів хвороби і які почуваються здоровими. Та особлива увага приділяється жінкам з наявними факторами ризику, – пояснює Оксана Березовська. – В свою чергу до факторів ризику відносяться: наявність інфікування ВПЛ (вірус папіломи людини); інфікування вірусом папіломи людини та наявність інших імунодефіцитних захворювань; наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом; наявність раку шийки матки в сім’ї; лікування дисплазії шийки матки; ранній початок статевого життя (до 18 років); рання вагітність (до 20 років); наявність багатьох статевих партнерів; незахищений статевий акт; паління; сексуальне насильство; особливі умови праці (вплив канцерогенів) тощо».
Зупинилась лікарка і на профілактиці раку шийки матки. За її словами вона залежить від віку та проводиться сімейним лікарем.
Первинна профілактика раку шийки матки.
1. Для жінок віком від 21 року це:
- Опитування стосовно факторів ризику (ФР) та симптомів РШМ кожні 5 років.
- При відсутності ФР та симптомів – консультування щодо ВПЛ, його профілактики, важливості вакцинації від ВПЛ для жінок, чоловіків та дітей, наявних та доступних вакцин.
- При виявленні симптомів або ФР – направлення на скринінг.
2. Для жінок віком 30 років та старше:
- Опитування стосовно ФР та симптомів РШМ кожні 2 роки.
- При відсутності ФР та симптомів – інформування про профілактику РШМ.
- При виявленні ФР – обстеження у лікаря з надання ПМД чи акушер-гінеколога.
«При наявності факторів ризику новий порядок скринінгу вводить низку нових термінів, а саме: ПАП-тест (тест Папаніколау) – зішкряб клітин, що вистилають канал шийки матки для мікроскопічного дослідження з метою виявлення можливих змін, що свідчать про розвиток раку шийки матки, або тест-метод рідинної цитології; ПЛР-тест – тест полімеразної ланцюгової реакції на наявність ВПЛ.
Після проведення обстеження та лікування, спостереження за станом здоров’я у жінок із груп ризику та з передраковим станом виконується лікарем первинної ланки чи акушер-гінекологом, які проводять медичні обстеження: у пацієнток з передраковим станом – 1раз в 3 місяці; після лікування РШМ – в 1й рік – кожні 3 місяці, 2й рік – 1раз в 6 місяців, далі – 1раз на рік», – зазначає Оксана Березовська.
Пам’ятайте! Від ранньої та своєчасної діагностики значною мірою залежить ефективність лікування. Тож при будь-яких змінах в стані організму та появі незвичних симптомів – звертайтесь до свого сімейного лікаря. За необхідності він скерує до потрібного фахівця на дообстеження та лікування.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації