Меню
 
Головна arrow Новини
Якісні та безоплатні послуги з ментального здоров’я надаватимуть на всіх рівнях медичної допомоги – затверджено план заходів на 2024–2026 роки

Кабінет Міністрів України затвердив план заходів на 2024–2026 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року. Дане рішення сприятиме подальшому створенню ефективної системи охорони психічного здоров’я, здатної забезпечити потреби населення на рівні міжнародних стандартів.

Заходи, передбачені планом, направлені на підвищення рівня обізнаності українців щодо психічного здоров’я та подолання стигматизації, зменшення дискримінації і порушень прав людей з проблемами ментального здоров’я.

«Через війну кількість українців, які потребують психологічної допомоги, зростає. І ми як держава маємо забезпечити якісні, доступні та безоплатні послуги у сфері ментального здоров’я для українців. Над цим ми вже активно працюємо в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Сьогодні ж уряд затвердив план заходів на найближчі три роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року. Це дає суспільству чітке розуміння того, яким шляхом ми рухаємося, а всім дотичним державним та громадським інституціям — конкретну мапу завдань, які спільними зусиллями потрібно виконати заради ментального благополуччя наших людей», говорить міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

План заходів містить 24 завдання для залучених міністерств, відомств, обласних адміністрацій та ін. Ці завдання передбачають популяризацію психічного здоров’я та профілактики психічних розладів, удосконалення системи формування та підтримки професійних компетентностей фахівців у сфері охорони психічного здоров’я, забезпечення впровадження галузевих стандартів та контролю якості допомоги у сфері охорони психічного здоров’я; розвиток системи психологічної та соціальної допомоги на рівні територіальних громад, впровадження технологій, методів та процедур оцінки психічного здоров’я під час надання первинної медичної допомоги тощо.

Для того, щоб послуги з психічного здоров’я надавали підготовлені фахівці, які мають необхідні знання і навички, МОЗ, в межах затвердженого плану, має розробити профстандарти за професіями у сфері психічного здоров’я. Це, зокрема, стосується таких професій: лікар-психіатр, лікар-психотерапевт, лікар-психолог, клінічний психолог, психотерапевт, психолог, сестра медична/брат медичний в психіатрії.

Також Міністерство охорони здоров’я працює над розробленням/оновленням галузевих стандартів щодо діагностики та лікування психічних розладів – для забезпечення якісних послуг у сфері психічного здоров’я.

Триває інтеграція послуг із підтримки психічного здоров’я на первинному рівні медичної допомоги. Згідно з планами 80 % лікарів «первинки» мають пройти навчання за ліцензованою програмою ВООЗ mhGAP та 40 % надавачів медпослуг мають укласти договори за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Наступним кроком є інтеграція послуг з підтримки психічного здоров’я у систему екстреної медичної допомоги, для цього щонайменше 60 % медичних працівників «екстренки» мають пройти відповідне навчання.

Продовжиться робота з розбудови мережі центрів ментального здоров’я, зокрема на базі кластерних та загальних лікарень. Наявність такої мережі дозволить наблизити послуги до пацієнтів з різних регіонів країни.

На базі таких центрів буде створена також мережа мобільних мультидисциплінарних команд відповідно до потреб населення в медичних послугах шляхом.

Виконання цих та багатьох інших передбачених планом завдань дозволить забезпечити українців необхідними послугами з профілактики й лікування, а також соціально-реабілітаційними заходами у сфері охорони психічного здоров’я на рівні міжнародних стандартів.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc