Меню
 
Головна arrow Новини
МОЗ України отримало міжнародні нагороди від ВООЗ за внесок у глобальну боротьбу з тютюнопалінням та пасивним курінням

Під час міжнародної конференції ВООЗ, присвяченій Всесвітньому дню без тютюну, представники Міністерства охорони здоров’я України отримали нагороду за впровадження заходів на національному рівні, а працівники Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб – за впроваджені проєкти на регіональному рівні. Щороку, з нагоди Всесвітнього дня без тютюну, ВООЗ нагороджує окремих осіб та організації у всьому світі за особливі досягнення у галузі контролю над тютюном.

Згідно з останнім дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі налічується 1,25 мільярда повнолітніх споживачів тютюну: тобто приблизно кожний п’ятий дорослий курить, тоді як у 2000 році – кожен третій. Щоб глобально знизити рівень тютюнопаління серед населення, 2003 року була створена Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Україна ратифікувала її у 2006 році і відтоді досягла значних успіхів у сфері контролю над тютюнокурінням, зокрема, завдяки впровадженню ефективних законодавчих змін.

Наразі Україна перебуває серед 74 успішних країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління та пасивного куріння. ВООЗ у своєму річному Звіті про глобальну тютюнову епідемію 2023 року відзначила успіхи України у захисті населення від шкоди тютюну та нікотину. За останні 12 років системного посилення антитютюнових обмежень кількість щоденних курців в країні зменшилась з 37% до 24%. Наразі цей показник становить 27,4%.

З 11 січня 2024 року набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів. Так, 65% площі пачки мають займати медичні попередження про шкоду куріння. Для споживачів в країні також системно працює безоплатний національний онлайн-сервіс, який допомагає кинути курити. Лише за останні два роки послугою скористались понад 140 000 користувачів: 12,5% з них успішно припинили курити і майже 70% повідомили, що їм допомогла телефонна консультація.

Крім того, 11 липня 2022 року набули чинності зміни до Закону №2899-IV, розроблені на основі положень Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Відповідні норми забороняють споживання тютюнових виробів (у тому числі сигарет для нагрівання), електронних сигарет, кальянів у всіх громадських приміщеннях. Також до переліку увійшли дитячі майданчики, вокзали та станції, зупинки громадського транспорту, підземні переходи, транспорт загального користування, в тому числі таксі.

17 березня 2023 року МОЗ затвердило наказ «Перелік підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду/контролю в сфері законодавства щодо попередження і зменшення тютюнових виробів на період воєнного стану». За зверненням громадян про порушення законодавства контролюючий орган може здійснити позапланову перевірку. Також 24 березня 2023 року уряд ухвалив зміни до постанови «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення», щоб відповідні органи отримали законні важелі для посилення контролю за обігом тютюнових виробів.

З 11 липня 2023 року набула чинності заборона реклами електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками.

З 11 січня 2024 року набули чинності нові норми щодо маркування пачок тютюнових виробів, передбачені Законом №1978-IX. Запроваджено збільшення площі медичних попереджень до 65%. Влітку Міністерство юстиції України затвердило 14 наборів медичних попереджень (варіантів тексту та ілюстрацій), розроблених Міністерством охорони здоров’я, технічні вимоги до дизайну та форми маркування, а також порядок нанесення попереджень виробниками тютюнових виробів. Це важливий етап імплементації Директиви 2014/40/ЄС, яка передбачає комплекс заходів для захисту населення від шкоди тютюнових виробів та електронних сигарет.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc