Меню
 
Головна arrow Новини
Що таке кашлюк та чим він небезпечний?

Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Назву «кашлюк» обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.

Кашлюк надзвичайно заразний. Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Тобто заразитись можна від хворої людини, коли та чхає, кашляє чи розмовляє. Інкубаційний період – час від зустрічі з хворобою до появи перших симптомів – зазвичай становить від 7 до 10 днів, але діапазон може коливатися від 4 до 21 дня.

Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності. Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.

«Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Так було, так є і так буде в найближчому майбутньому. Навіть в ті часи, коли на кашлюк хворіли набагато частіше, все одно найбільший тягар цього захворювання лягав на дітей першого півріччя життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якогомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку. Саме тому багато країн розпочинають планову вакцинацію проти кашлюку з 2 місяців життя, і зсув введення першої дози вакцини в Україні також відбувся: з 3 місяців в попередньому календарі щеплень на 2 місяці в чинному» – пояснює лікар-інфекціоніст, к.м.н., голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, провідний експерт Національного порталу з імунізації Федір Лапій.

Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. Вони, як правило, менш серйозні у цій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці. Сам кашель часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.

Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку. Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.

Також важливо розуміти, що задля захисту майбутньої дитини вагітна може вакцинуватися проти кашлюку. Це забезпечить дитині захист в перші місяці її життя, до отримання нею власних щеплень проти кашлюку.

Джерело: Національний портал з імунізації.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc