Меню
 
Головна arrow Новини
Рак підшлункової залози. Актуальні питання діагностики та лікування.

Рак підшлункової залози належить до локалізацій раку, захворюваність і смертність від яких в усьому світі неухильно збільшуються. В Україні рак підшлункової залози по частоті займає 8-ме місце у чоловіків та 9-те місце у жінок.

Насамперед, на розвиток захворювання впливає харчування. Це так званий західний тип дієти: їжа з великим вмістом тваринних білків та жирів, збіднена клітковиною та вітамінами групи В і С, а також наявність канцерогенів в продуктах харчування – нітрити та нітрати. Велике значення в розвитку хвороби мають шкідливі звички – алкоголь та тютюнопаління. В окремих випадках онкологічне новоутворення може спровокувати генетична схильність.

«Найбільш часта локалізація пухлини – голівка підшлункової залози (60%). При цьому новоутворення швидко здавлює жовчну та панкреатичну протоки, що і викликає симптоматику та спричиняє важкі наслідки, – говорить лікар хірург-онколог відділення онкологічної хірургії, урології та трансплантації КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОР Олександр Жилін. – В наслідок цього у хворого швидко жовтіють шкіра та склери очей, знебарвлюється кал та стає темною сеча. Може з’явитись свербіж шкіри. Приєднуються й інші скарги, такі як втрата апетиту, нудота, інколи блювання, втрата ваги. В такому стані у пацієнта відбуваються зміни в печінці, що може призвести до печінкової недостатності. Тому при появі жовтяниці, викликаної раком голівки підшлункової залози оперативне втручання треба розпочинати якомога раніше. Варто звернути увагу, що біль не є раннім симптомом раку».

За повідомленням лікаря, доцільно проводити диференційну діагностику між жовтяницею, викликаною раком голівки підшлункової залози та іншими жовтяницями, наприклад, вірусними гепатитами або жовчно-кам’яною хворобою. Діагноз допомагають встановити такі методи обстеження, як біохімічний аналіз крові, УЗД та КТ органів черевної порожнини. При цьому виявляється підвищення рівня білірубіну, розширення і перенаповнення жовчовивідних шляхів та жовчного міхура.

Під час обстеження також виявляється і пухлина, її розміри та ураження реґіонарних лімфатичних вузлів. Наявність чи відсутність віддалених метастазів теж має значення, але в разі механічної жовтяниці оперативне лікування є обов’язковим та невідкладним, незалежно від стадії процесу, так як необхідно відновити відтікання жовчі в кишечник. Такі операції дозволяють розвантажити печінку та врятувати людині життя.

Для радикального лікування необхідно робити велику складну та травматичну операцію з видаленням частини підшлункової залози, 12-палої кишки та частини шлунку. Подібні оперативні втручання виконуються, якщо пухлина не занедбана і у пацієнта належний стан організму. Обмеження для таких втручань пов’язані з тим, що вони важко переносяться хворими, часто виникають ускладнення. Крім операцій можна проводити хіміопроменеве лікування, що подовжує життя хворому, коли радикальне хірургічне втручання протипоказано.

«При раку тіла та хвоста підшлункової залози, жовтяниці, як правило, не буває. Тому хвороба довгий час не дає про себе знати. Коли ж виникає біль або пухлина вже пальпується у вигляді вузла, то процес нерідко вже є занедбаним. Для лікування таких хворих проводиться теж складна, але менш травматична операція, або хіміопроменеве лікування», – каже Олександр Жилін.

Отож, хвороба, довгий час може вести себе приховано. Якщо з’явились такі симптоми, як раптове схуднення, втрата апетиту, нудота, болі в верхній частині живота, жовтяниця – то необхідно звернутися до лікарів якомога швидше та пройти відповідні обстеження.

«Хворобу цю важко виявити на початковій стадії, але все ж таки можливо. А прогноз при ранньому виявленні захворювання та вчасно проведеному радикальному лікуванні є більш сприятливим. Тож, при появі будь-яких незвичних симптомів не зволікайте звертатись до лікарів та будьте здорові!», – підсумовує лікар.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc