Меню
 
Головна arrow Новини
Кожна третя лікарня «первинки» надає українцям послуги з охорони ментального здоров’я

Наразі близько 800 медзакладів надають послуги зі супроводу і лікування пацієнтів із психічними розладами на «первинці». І пацієнти у різних куточках України мають можливість отримати якісні психологічні послуги безоплатно в рамках Програми медичних гарантій.

Для забезпечення цього одним із важливих кроків стало запровадження рік тому пакета «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Нині вже 792 медзаклади, що надають первинну меддопомогу (ПМД), мають підписаний контракт із Нацслужбою здоров’я (НСЗУ) на надання відповідних послуг. Найбільше – у Харківській і Дніпропетровській областях (по 68 надавачів) та на Житомирщині (46 надавачів).

Загалом у законтрактованих за цим пакетом медзакладах працює 7 998 лікарів, які пройшли спеціальне навчання за керівництвом mhGAP.

«Доступність послуг базової психологічної допомоги є одним з пріоритетних напрямів у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативи Олени Зеленської. Для цього ми масштабували навчання за програмою mhGAP для медичних фахівців, в тому числі і сімейних лікарів, які дуже часто є першим контактом для пацієнта, – зауважив міністр Віктор Ляшко. – Це дуже зручно для людини, яка має симптоми безсоння, хронічного стресу, тривогу, проблеми з апетитом, панічні атаки тощо – прийти і отримати допомогу від того, кому найбільше довіряєш. Крім цього, глобально це сприяє ранньому виявленню розладів».

Згідно з умовами контракту НСЗУ, у медзакладі, що надає послуги з охорони ментального здоров’я на «первинці», щонайменше 20 % лікарів та щонайменше 10 % сестер медичних/братів медичних, які працюють тут за основним місцем роботи, повинні мати сертифікат про проходження навчання з ведення та лікування пацієнтів з ПНР. Йдеться, зокрема, про курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP».

У межах пакета «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» пацієнт (дорослий або дитина) може безоплатно отримати ранню діагностику та базову психологічну допомогу. Зокрема, в межах згаданого пакета сімейний лікар, педіатр чи терапевт може:

- проводити оцінку психічного стану пацієнта,

- надавати медичну та психологічну допомогу пацієнтам із розладами психіки,

- здійснювати фармакологічні й психосоціальні втручання, у т. ч. надавати короткострокову психологічну допомогу тощо.

Знайти медзаклад ПМГ, в якому надають безоплатні послуги з охорони ментального здоров’я можна, скориставшись картою надавачів меддопомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога» https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-psychiatry . Раніше МОЗ України писали, як скористатися дашбордом – http://surl.li/nbfop

Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme, програма дій з подолання прогалин у сфері психічного здоров’я) – глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення працівників неспеціалізованих закладів охорони здоров’я, зокрема сімейних лікарів та медичних сестер, до надання допомоги людям із психічними розладами.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc