Меню
 
Головна arrow Новини
Чому погіршується зір: правда і міфи

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, різні розлади органів зору або сліпоту мають щонайменше 2,2 мільярда людей у всьому світі. Із них принаймні 1 мільярд осіб страждає від порушень, виникнення яких можна було би попередити завчасно чи усунути. Велика частка пацієнтів страждають порушеннями рефракції – короткозорістю (міопією), далекозорістю (гіперметропією) та астигматизмом. МОЗ України разом зі спільнотою «Клятий раціоналіст» розказали, що є насправді причиною цих хвороб, як впливає на очі телевізор або читання лежачи і чи може морква покращити зір.

ПРАВДА І МІФИ ПРО ПРИЧИНИ ПОРУШЕННЯ ЗОРУ

Одна з реальних причин порушення зору – генетика. Фізіологічна причина короткозорості – неправильний розмір очного яблука та дефекти системи фокусування. Читання книжки чи сидіння перед екраном не можуть впливати фізіологічно, а спадковість на таке здатна.

Традиційно, однією з причин погіршення зору вважають екрани телевізорів, монітори комп’ютерів та дисплеї смартфонів. Насправді, науковці не знайшли зв’язку між короткозорістю та часом, проведеним за моніторами ґаджетів (https://goo.gl/g8kSDG).

Втім, не виключено, що ми можемо відчувати певні симптоми, як-от напруження, сухість очей чи подвоєння зображення. Але зазвичай ці симптоми тимчасові і не мають впливу на розвиток хвороб ока. В сукупності такі симптоми називаються комп’ютерний зоровий синдром. Він часто зустрічається в користувачів комп’ютерів – по всьому світу їх мають близько 60 мільйонів людей.

Тривале перебування перед увімкненими екранами різних пристроїв та загальне зниження рухової активності має негативні наслідки для всього організму, в тому числі і для очей. Тож після роботи з комп’ютерною технікою потрібно обов’язково виконувати комплекси вправ для профілактики зорової та статичної втоми.

Наукового підтвердження не знайшла також інформація, що шкідливо дивитися на монітори у темряві. Відповідно і читання при поганому світлі або ж лежачи – також не може призвести до хвороб очей (https://goo.gl/aYnra2).

Багато батьків вважають, що погіршити зір може сидіння на задній парті. Втім, бажання посадити дитину на першу парту – не виправдане. Дивитись на віддалені предмети – нормальна функція нашого ока, тому нашкодити зору задня парта не зможе. Сидіння ж за першою партою бажане дітям, що мають вади зору, які не підлягають корекції.

І нарешті про моркву. Справді, вітамін А бере участь у функціонуванні сітківки і його дефіцит може призвести до погіршення нічного зору. Втім, дефіцит має бути дуже великий, щоб мати якийсь негативний вплив. Але у зворотній бік це не працює, лікування проблем із зором поїданням кілограмів моркви не принесе результату. Те саме стосується і чорниці (https://goo.gl/imZLbx). Логічно, що ніякі біологічно активні добавки та фітопрепарати теж не матимуть жодного ефекту.

ПРОФІЛАКТИКА ПРОБЛЕМ З ЗОРОМ

Наші очі дозволяють нам не губити з поля зору безліч дрібниць, проте часто самі залишаються поза нашою увагою. Щоб зменшити ризики погіршення зору, повноцінно та збалансовано харчуйтесь, слідкуйте за вагою, залиште шкідливі звички, як-от, куріння та ходіть на прогулянки. Останній пункт навіть важливіший, ніж здається. Дослідження вказують на те, що міопія прогресує повільніше у тих дітей, які частіше бувають на свіжому повітрі (https://goo.gl/jy3d6E).

Якщо ж у вас є проблеми з зором – зверніться до фахівця. Не лікуйте його самостійно з допомогою вправ (вони не допомагають при порушеннях рефракції – https://goo.gl/vWY2CL) чи закапувань незрозумілими краплями. Лікар допоможе вибрати найбільш дієвий метод лікування особисто для вас: окуляри, лінзи, фармакологічне лікування чи лазерну корекцію зору.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc