Меню
 
Головна arrow Новини
Як долати стрес, що виникає при відключенні електроенергії: поради обласного експерта з психіатрії.

З настанням холодів зростає ризик атак ворога на критичну інфраструктуру, а з ними – і загроза віялових відключень електроенергії та блекаутів. В свою чергу, виникнення несподіваних та напружених ситуацій призводять до порушення рівноваги між організмом і навколишнім середовищем, і як наслідок, може з’явитись неспецифічна реакції організму у відповідь на це – тривожність та стрес.

Тож експерт Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА з психіатрії Богдана Шуба розповіла, як долати стрес, що виникає при вимиканні електроенергії.

«Коли відбувається щось несподіване або жахливе, ми часто впадаємо в ступор від уявної безвиході. Тут потрібні час, адаптація і чітке розуміння того, що вихід є завжди: треба тільки подумати над різними сценаріями своєї поведінки», – говорить Богдана Шуба.

За її словами не можна сидіти в темряві, навіть під час відключень світла, тому що наша серотонін-мелатонінова система, яка регулює біоритми, сон і рівень щастя, генетично налаштована на тропічне літо: багато яскравого світла вдень, сутінки ввечері та темряву вночі. Будь-які відхилення погіршують сон, а нестача денного світла – підштовхує до депресії.

«Під час відключень електромереж не варто сидіти у темряві, якщо не плануєте скоро спати. Знайдіть лампи на акумуляторах або будь-які інші рішення, але організуйте собі яскраве світло хоча б до восьмої вечора, – радить Богдана Шуба. – І навпаки: якщо електрику увімкнули після дев’ятої вечора – не вмикайте яскраве світло, користуйтеся нічником або свічками».

На випадки відключень світла фахівець дає наступні поради:

1. За відсутності світла потрібно більше рухатися, отримувати позитивні емоції, хоч би як це не було складно в такій ситуації. Прекрасним способом розрядки і виходу енергії є танці. Ви можете завчасно зберегти в телефоні уроки танців і під час відключень світла їх розучувати.

2. Можна зайнятися тими справами, на які у вас ніколи не вистачало часу і які не вимагають яскравого освітлення. Або, наприклад, сходити на прогулянку, прихопивши ліхтарик: свіже повітря завжди заспокоює і прочищає розум.

3. Влаштуйте мозковий штурм, запишіть проблему, яка вас мучить, і спробуйте знайти її рішення. Записуйте всі варіанти, які приходять в голову, тобто намагайтеся не думати, а просто фіксувати те, що підкидає вам ваша свідомість. Іноді хороші ідеї приходять, як осяяння.

4. Ви можете провести час без світла зі своєю сім’єю, дістати настільні ігри, просто поговорити, вислухати один одного. Якщо ви самотні, сходіть до друзів або родичів.

5. Знайдіть джерело натхнення, впустіть в свою голову якомога більше світлих думок і перспективних ідей. Заведіть зошит, в який будете записувати, як ви кожен день справляєтесь з важким для вас часом.

«Реакція на відключення світла у всіх різна. Комусь хочеться усамітнитися, комусь обов’язково потрібне спілкування, а когось тягне поїсти. У будь-якому разі такі реакції – відповідь організму на стрес. І їх не потрібно плутати з депресією – повним закриттям від світу, усвідомленим відключенням від контакту із собою та навколишнім світом, – наголошує Богдана Шуба. – Якщо ви прокинулися вранці, а в квартирі немає світла і вас при цьому відвідують похмурі думки про те, що жити зовсім не хочеться і все приречене на провал – це дуже небезпечний синдром. Такі думки трактують, як відсутність підтримки зовні і людині нема на що спиратися всередині. А бажання залишитися уві сні – це захисний механізм психіки, спрямований на те, щоб простіше пережити життєві складнощі. Якщо у вас з’явилися подібні думки, обов’язково зверніться до психолога».

Також експерт наголошує, що варто подбати і про збереження тепла, бо холод – це стрес, який може призвести до холодової втоми та сильно погіршити працездатність. Тож варто вдягатися так, щоб завжди було тепло, а охолодження завжди тримати під контролем.

Подолання стресу який виникає при вимиканні електроенергії

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc