Меню
 
Головна arrow Новини
Повітряні тривоги в школі: як батькам підготувати дитину

З початком вересня частина дітей знову почала ходити до школи. Усі заклади освіти, які працюють офлайн, обладнані бомбосховищами, а вчителі мають чіткі інструкції на випадок повітряної тривоги. Багато українських дітей вже знає, що робити, коли під час навчання звучить сирена. Але є першачки, школярі, які нещодавно повернулися з-за кордону, перейшли з офлайн на онлайн навчання або переїхали чи просто змінили школу. Під час повітряної тривоги вони можуть розгубитися чи запанікувати.

Як підготувати школярів до повітряних тривог під час навчання

1. Обов’язково дізнайтеся все про укриття та правила безпеки у вашій школі. Поговоріть із дитиною про те, що вона має робити у школі під час тривоги. Розкажіть, що вчителі знають, як діяти і подбають про всіх школярів, а дітям треба чітко слухатися їхніх інструкцій.

2. Поясніть, що освітній процес триває і під час повітряної тривоги. Наголосіть, що у цей час дитина не може піти додому, а виходити з укриття небезпечно для життя та здоров’я.

3. Якщо ваша дитина самостійно ходить до школи, розкажіть і покажіть їй укриття на маршруті, яким вона може скористатись, адже повітряна тривога може спіткати дитину між школою і домом. Якщо швидко дістатися до найближчого укриття неможливо, найкраще скористатися заглибленими приміщеннями та спорудами (наприклад, підземним переходом, магазином у підвалі), а якщо такого немає, то треба сховатися у будь-яких відкритих для громадськості будівлях за правилом «двох стін». Якщо дитина перебуває в громадському транспорті, необхідно вийти з нього та піти до одного з найближчих укриттів, про які ви домовилися на маршруті.

4. Роз’ясніть дитині основні правила поведінки з вибухонебезпечними предметами https://moz.gov.ua/article/health/vibuhonebezpechni-predmeti-rizik-jakij-mozhe-koshtuvati-zhittja

5. Надайте адміністрації школи свої контакти, контакти тих, хто може забирати дитину зі школи, деталі стану здоров’я дитини тощо. Якщо дитина має особливі потреби, і ви хвилюєтеся про її фізичний чи психічний стан, обговоріть усе це з адміністрацією. Розкажіть, які медикаменти приймає дитина, як вона може реагувати на тривожну ситуацію.

6. Подбайте, щоб дитина також знала ваші контакти, свою групу крові, свої хронічні хвороби тощо. Для учня початкової школи можна зробити нашивку з цими даними на наплічнику або вкласти записки до щоденника, телефона, кишені.

7. Приєднайтеся до розсилки/чату школи чи класу, щоб бути в курсі всіх подій.

Що покласти дитині в тривожний рюкзак

Подумайте разом із дитиною, що варто покласти в сумку, яка зберігатиметься у школі на випадок тривоги, а що дитина носитиме із собою в шкільному наплічнику.

У пакет, який зберігатиметься у школі (якщо для цього є умови), варто покласти:

- улюблений снек дитини тривалого терміну зберігання (наприклад, печиво, сухофрукти, горішки);

- пляшку води;

- серветки (сухі та вологі), антисептик;

- ліки, якщо дитина приймає якісь препарати на постійній основі (обов’язково повідомте вчителя про прийом і приклейте до ліків інструкцію, як саме потрібно давати препарат);

- ламінована записка, у якій вказані ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси).

Окрім цього варто покласти дитині речі, які сприятимуть її комфорту та допоможуть відчувати вашу турботу.

Якщо ваша дитина не бере до школи смартгодинник чи мобільний телефон – переконайтесь, що вчитель має ваші контакти і за потреби може зв’язатись.

Як заспокоїти дитину під час повітряної тривоги

Якщо повітряні тривоги викликають у дитини відчуття страху та паніки, навчить її простих вправ, які допоможуть стабілізуватися:

ДИХАННЯ ЖИВОТОМ

Техніка складається з трьох кроків:

- Крок 1. Покладіть руку на живіт.

- Крок 2. Зробіть кілька усвідомлених вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд вдих, 5 секунд видих. Стежте, щоб вдих був через ніс, а видих — через рот.

- Крок 3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій живіт, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.

Таке дихання заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров.

ВПРАВА «МЕТЕЛИК»

Покласти ліву руку покладіть на праве плече, а праву – на ліве. І по черзі похлопуємо долонями по плечах: «тік» по одному, «так» – по іншому. Вправу треба робити повільно, монотонно. Це заспокоює тіло, вимикається тривога та паніка.

ІНШІ ВПРАВИ ТА ТЕХНІКИ, ЩОБ ЗАСПОКОЇТИ ДИТИНУ ПІД ЧАС ТРИВОГ:

- Знайти кілька предметів одного кольору і перелічити їх.

- Порахувати кроки до якогось предмета.

- Рахувати від десяти до одного.

- Потерти кінчик носа.

- Злегка натиснути долонями на очні яблука з двох боків.

- Подивитися праворуч якомога далі, не повертаючи голови, затримати погляд на 15–20 секунд, потім перевести погляд прямо, потім подивитися ліворуч якомога далі, потім знову прямо.

- Розтерти руками тіло.

- Розтерти точку між підмізинним пальцем і мізинцем.

Можна написати ці вправи на листочку і покласти у наплічник безпеки, який дитина бере із собою до сховища. І головне – поясніть дитині, що страх і паніка – це дуже неприємно, але не смертельно, і разом ви з усім упораєтесь.

Матеріал підготовлено МОЗ України в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олени Зеленської.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc