Меню
 
Головна arrow Новини
Техніки самодопомоги: майндфулнес практика GLAD для підтримки свого психічного здоров’я

Кожен другий українець потребуватиме психологічної підтримки різного ступеня інтенсивності, а кожен п’ятий – під загрозою розвитку певної форми психічного розладу. Цей висновок ґрунтується на оцінках ВООЗ та результатах аудиту потреб населення у послугах з охорони психічного здоров’я.

Тож культура турботи про власне психічне здоров’я – це те, чому має навчитися кожен із нас. При чому піклуватися варто не лише, коли вже «накриває», а постійно, щоб запобігти розвитку серйозних розладів.

Навчити українців піклуватися про ментальне благополуччя і «бути у себе на часі» – одне із пріоритетних завдань Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської.

Нині триває друга хвиля комунікаційної кампанії «Ти як?», під час якої ми активно ділимося стратегіями й практиками психологічної самодопомоги.

Практика самоусвідомлення GLAD

Сьогодні ми розкажемо про техніку, суть якої – в тому, щоби навчати нас помічати протягом дня і проживати гарні моменти, виявляти вдячність.

Про неї розказала в епізоді подкасту «Простими словами» Ксенія Возніцина, неврологиня, директорка державного закладу «Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України, під керівництвом якої психологічну допомогу сьогодні отримують сотні українців.

Назва «GLAD» (з англ. glad – радий, радісний) є абревіатурою чотирьох слів, відповідно до яких потрібно проаналізувати день, що минає. Це зручно робити, наприклад, дорогою додому після робочого дня, під час миття посуду чи вечірнього душу або перед сном у ліжку.

Відповідно, вона складається з чотирьох кроків:

- G – gratitude – вдячність. Подумайте, за що ви були сьогодні вдячні дню: якійсь події, зустрічі, людині. Або просто відсутності сирени чи наявності даху над головою, смачній страві або гарній погоді.

- L – learning – навчання. Подумайте, чого ви навчилися сьогодні? Напрацювали нове вміння, навчилися планувати свій день або спокійно реагувати на зірвані плани, досягли успіху в гарному ставленні до себе та порозумінні з близькими, або змогли розпізнати, що перевтомлені і потребуєте допомоги.

- A – accomplishment – досягнення. Це не має бути щось грандіозне: прибирання на робочому столі або дотримання водного режиму протягом дня — це теж досягнення.

- D – delight – захоплення. Що вас сьогодні порадувало або зворушило? Може, ви бачили веселку або дізналися хороші новини від друзів?

«Це дуже розслаблювальні, приємні штуки, коли вночі-ввечері лежите й думаєте про те, що сталося за день у всіх чотирьох аспектах. Це, правда, заземлює, втихомирює й дуже легко виконується, – ділиться власним досвідом піклування про психічне здоров’я Ксенія Возніцина. – Коли я була просто лікарем до 2014-го року, не дуже вірила в якісь техніки стабілізації, дихання. Боже, думаю, про що ці психологи говорять?! Але тепер я з цим працюю, бо це вже перевірила на собі. І такі прості штуки, прості інтервенції – дуже дієві».

Більше дієвих технік й вправ можна в «аптечці» самодопомоги є за посиланням – https://www.howareu.com/#techniques.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc