Меню
 
Головна arrow Новини
Чи необхідно вакцинувати дитину в пологовому будинку та які щеплення варто зробити найближчому оточенню немовляти?

Інфікування гепатитом В найбільш небезпечне в перший рік життя дитини, оскільки ризик розвитку таких ускладнень хвороби, як цироз і рак печінки в цьому віці складає 80-90%.

Через наявність періоду «серологічного вікна», коли інфікування гепатитом В не визначається, майбутня мати може не знати про свою хворобу та інфікувати дитину під час пологів. В такому випадку вакцинація немовляти, яка проводиться в першу добу життя, працює як екстрена. Також рання вакцинація захищає дитину від ризику інфікуватись в подальшому через медичні маніпуляції, від інших члені родини тощо.

Вакцина від гепатиту В – одна з найбезпечніших у світі. Технологія її виробництва є такою, що вона не містить ані живого, ані навіть вбитого збудника хвороби, а тільки один з його компонентів, який абсолютно не здатен викликати захворювання та при цьому формує стійкий імунітет проти нього. На вакцину від гепатиту В не зафіксовано жодних серйозних реакцій, і зазвичай вона переноситься «непомітно» для дитини.

Вакцинація дітей від туберкульозу вакциною БЦЖ також проводиться в пологовому будинку – на 3-5 день життя дитини. Це важливо для захисту немовлят від деяких небезпечних форм туберкульозу, які на першому році життя можуть призвести до летального випадку: міліарний туберкульоз та туберкульозний менінгіт.

Тож дуже важливо провести щеплення БЦЖ якомога раніше. Хоча БЦЖ належить до живих вакцин, збудник в її складі є настільки ослабленим, що не здатен викликати захворювання.

Особливістю вакцини БЦЖ є те, що в більшості вакцинованих спостерігається місцева реакція в місці введення. Через 1-6 місяців на місці введення утворюється папула (пляма, що виступає над поверхнею шкіри) червоного кольору, яка загоюється через декілька тижнів. Через 6-12 тижнів на місці папули може утворитись невеличка мокнуча виразка: в такому випадку накладіть суху пов’язку і не використовуйте пластир. Процес загоєння виразки може зайняти біля трьох місяців, після чого утвориться невеличкий шрам («рубчик»). Цей процес є нормальним і очікуваним (хоча відсутність «рубчика» також є варіантом норми).

Якщо з певних причин щеплення БЦЖ не було зроблене в пологовому будинку, якнайшвидше введіть вакцину в поліклініці. Після 2-місячного віку БЦЖ вводиться дитині лише у випадку, якщо результат проби Манту (шкірної проби на наявність в організмі мікобактерії туберкульозу) є негативним.

В перші місяці життя дитина особливо вразлива, тож обов’язок родини та осіб, що доглядають за немовлям – створити так званий «кокон» для захисту дитини від небезпечних захворювань. Стратегія кокону полягає в тому, аби оточити дитину, яка ще не отримала повний курс щеплень і не набула власного захисту від захворювань, людьми, щепленими від цих захворювань.

Одним з найнебезпечніших для немовлят захворювань є кашлюк. Тому всім членам родини та доглядальникам, які планують контактувати з малюком, варто отримати ревакцинацію від кашлюку принаймні за 2 тижні до народження дитинки. Також оточенню немовляти важливо отримати сезонне щеплення від грипу та вчасно отримати первинний курс чи бустерну дозу вакцини від COVID-19.

Вакцинація від гепатиту В в Україні почалась лише в 2000 році, тож багато дорослих не отримало курсу щеплень від цієї інфекції. Оскільки інфікування гепатитом В на першому році життя несе високі ризики ускладнень, оточенню дитини необхідно подбати про курс щеплень до народження малечі.

Також варто перевірити в медичній карті наявність щеплень від кору, паротиту та краснухи. Особа, що не володіє цією інформацією (наприклад, через те, що карту дитячих щеплень було загублено) вважається невакцинованою та може отримати принаймні одну дозу вакцини КПК за кошти державного бюджету у випадку наявності в медзакладі достатньої кількості вакцини.

Оскільки через малий вік немовля ще не може бути щепленим від грипу та COVID-19, його батьки та доглядальники мають бути імунізовані і від цих інфекцій.

Джерело: Національний портал з імунізації створений ГС «Коаліція за вакцинацію» завдяки підтримці американського народу, наданій через агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який реалізується на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc