Меню
 
Головна arrow Новини
Вакцина, що рятує життя – щеплення БЦЖ

Туберкульоз входить до переліку 10 вакцинокерованих недуг і є в Національному календарі профілактичних щеплень який розроблено на засадах доказової медицини. Усі вакцини з його переліку можна отримати безоплатно, оскільки держава закуповує їх власним коштом. Вакцина БЦЖ формує імунний захист, який допомагає уникнути ускладнень, тяжкого перебігу захворювання, смертельних наслідків та інвалідності, якщо інфекція все ж уразила дитину – тож щеплення БЦЖ є надійним щитом для немовлят від таких важких генералізованих форм ТБ, як туберкульозний менінгіт та міліарний ТБ.

Декілька фактів про вакцину БЦЖ:

- БЦЖ – жива вакцина з ослабленими мікобактеріями, які не здатні викликати захворювання;

- Щеплення БЦЖ роблять на 3-5 день після народження дитини;

- Новонароджених дітей з недостатньою вагою щеплюють після набору ваги більше 2000 гр. Загалом протипоказання до щеплення БЦЖ є не завжди постійними та мають з’ясовуватись щоразу в індивідуальному порядку;

- ВІЛ-позитивні люди дуже вразливі до інфекційних захворювань і потребують особливого захисту. Наразі ВООЗ рекомендує вакцинацію БЦЖ ВІЛ-позитивним дітям при певних лабораторних показниках стану імунної системи, що підтверджують імунологічну стабільність дитини.

В умовах воєнних дій захист від інфекційних хвороб необхідний як ніколи. Для того щоб цей захист був ефективним, рівень рутинної вакцинації має бути стабільно високим – не менше 95% проти кожної з вакцинокерованих інфекцій, зокрема й туберкульозу. За даними Центру громадського здоров’я, рівень охоплення щепленням БЦЖ у 2022 році склав лише 71% в середньому по країні. Збільшення прошарку неімунних дітей, зокрема через відмову батьків, обмежений доступ до медичної допомоги в умовах воєнних дій тощо, може стати причиною виникнення спалахів туберкульозної інфекції.

БЦЖ. Питання-відповіді.

• Чи можна «наздогнати» персональну імунопрофілактику, якщо з якихось причин пропустили щеплення БЦЖ дитини при народженні? – ТАК, можна та необхідно!

• Чи можна зробити щеплення БЦЖ дитині пізніше, якщо не робили у пологовому будинку через протипокази? – ТАК, можна, щойно лікарі знімуть обмеження.

• Чи можна вакцинувати дитину, яка з народження не отримала щеплення БЦЖ через особисту антивакцинальну позицію батьків? – ТАК, можна та необхідно!

Діти, які не отримали свою дозу вакцини БЦЖ в пологовому будинку, підлягають обов'язковій вакцинації в закладах охорони здоров'я. Дітям, яким не виповнилось 2 місяці, щеплення БЦЖ проводять без діагностики латентної ТБ інфекції (ЛТБІ). Для дітей старше 2 місяців, які не отримали вакцинацію БЦЖ при народженні та протягом перших 2 місяців життя, та яким планується зробити щеплення БЦЖ діагностика ЛТБІ є обов'язковою передумовою вакцинації. Діагностика ЛТБІ проводиться за допомогою туберкулінової шкірної проби (проба Манту) або тесту вивільнення гамма-інтерферону (ТВГІ). За позитивного результату проби Манту або ТВГІ вакцинація БЦЖ не проводиться.

Сімейним лікарям слід проводити детальний аналіз кількості дітей, які пропустили вакцинацію БЦЖ в пологовому будинку, та забезпечити можливість надолужити пропущені щеплення. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців – усіх разом і кожного зокрема – залежить від рівня охоплення щепленнями в країні.

Джерело: Щомісячний дайджест новин ЦГЗ МОЗ України створений за підтримки проєкту «Посилення спроможності лікування ВІЛ/СНІД в Україні згідно з Надзвичайним планом Президента США з боротьби зі СНІДОМ (PEPFAR)».

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc