Меню
 
Головна arrow Новини
Щеплення, яке рятує від паралічу, або що треба знати про поліомієліт

Іноді війни з країнами та війни з хворобами мають дещо спільне. Їх не виграти, якщо не об’єднатися. Яскравий приклад – те, як світ виборював своє право жити без поліомієліту.

Поліомієліт існував завжди. Археологи й археологині знаходять зображення часів Стародавнього Єгипту, де намальовані діти з тростинами та характерними для поліо усохлими кінцівками.

Уперше клінічний випадок поліомієліту задокументував британський лікар Майкл Андервуд у 1789 році. У 1916 році поліомієліт забрав життя вже 6000 людей у США. А наприкінці 50-х років хвороба атакувала понад 50 000 людей щороку. Цікава тенденція, чи не так?

Лікарі й лікарки помітили особливість: люди середнього класу частіше страждали на поліомієліт, ніж бідні верстви населення. Ходив навіть такий міф, що «темношкірі не хворіють на поліо». Це може звучати парадоксально, але саме цивілізація та гігієна стали причиною масштабних спалахів цього інфекційного захворювання.

Річ у тім, що в давні часи, коли здебільшого в поселеннях каналізації не було, усі хворіли на поліомієліт. Цей вірус був у питній воді. Але коли людина підхоплює поліо в дуже ранньому віці, то, як правило, переносить його надзвичайно легко – несуттєва діарея та й по всьому.

Та чим чистішими ставали міста та вода, тим пізніше діти зустрічались із вірусом.

З одного боку, гігієна рятувала від купи хвороб, які вбивають немовлят. З іншого – зробила так, що діти хворіли на поліо не у віці немовляти, а орієнтовно в три й більше років. У такому віці поліомієліт не призводить до діареї – він вбиває й калічить.

Найбільш розповсюджені симптоми поліомієліту такі:

- висока температура;

- сильна втома;

- головний біль;

- блювання;

- біль у м’язах;

- скованість у рухах шиї.

Як правило, такі симптоми тривають орієнтовно 10 днів. Проте в деяких випадках поліо спричиняє параліч, який розвивається протягом днів або навіть годин.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, при інфікуванні поліомієлітом один із чотирьох хворих упродовж кількох днів після зараження має грипоподібні симптоми: лихоманку, втому, нудоту, біль у горлі та животі, головний біль, слабкість у м’язах. Від одного до п’яти з тисячі хворих на поліомієліт отримують серйозніші симптоми внаслідок ураження спинного мозку: відчуття поколювання в ногах, параліч або слабкість у кінцівках.

Вірус поліо передається від людини до людини, як правило, через брудні руки. Також може залишатися на іграшках та побутових речах, яких торкалися інфіковані. Інкубаційний період після зараження людини триває від 4 до 35 днів. Найстрашнішим наслідком захворювання є параліч, що лишається на все життя. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя та інші органи (серце, мозок).

Якщо параліч уражує м’язи, які відповідають за дихання, поліо може завершитись смертю. Можливо, ви чули про так звані «залізні легені». По суті, це був апарат штучного дихання, схожий на великий металевий циліндр. І тиск всередині апарату змінювався відповідно до ритму дихання. Це врятувало багатьох дітей від смерті, проте не від каліцтва. Ліків проти поліомієліту не існувало й не існує досі. Необхідно було щось, що допоможе не хворіти. Наприклад, вакцина.

Вакцина в танцювальних клубах.

Як показала пандемія COVID-19, наразі наука здатна створити вакцину буквально за 48 годин. А вже орієнтовно за рік вона пройде всі необхідні етапи досліджень. Така швидкість викликала багато суперечок, недовіри та обурення. Це свідчить про те, що наука іноді розвивається швидше, ніж ми готові це осягнути.

У часи страшних епідемій поліомієліту все було набагато складніше. Швидкість, з якою розробляються вакцини, і досі залежить від кількості грошей на дослідження. Вакцина проти поліомієліту не стала винятком.

У 1926 році Теодор Рузвельт, якого вважали найбільш відомою жертвою хвороби (хоча деякі дослідники ставлять під сумнів, чи був параліч Рузвельта спричинений саме поліо), заснував некомерційну організацію Georgia Warm Springs Foundation. Мета – допомога людям з інфантильним паралічем. Організація об’єднала вчених та волонтерів/ок, які спонсорували розробку вакцини. У певний момент фінансова сторона справи йшла туго, і тоді під час одного збору коштів відомий співак Едді Кантор жартома закликав людей висилати монети прямо президенту. Слова сприйняли серйозно, і Білий дім завалили 2 680 000 монет номіналом 10 центів та тисячами доларів пожертвувань.

Після років досліджень та донатів, які збирали всією країною, довгоочікувана вакцина була створена в 1955 році Джоном Солком, який відмовився її патентувати. «Хіба можна запатентувати сонце?», – казав вірусолог.

Охочих щепитись було дуже багато. А щоб мотивувати деяких молодих людей додатково, пункти щеплення розміщували навіть в танцювальних клубах.

Вакцина проти поліомієліту входить до переліку обов’язкових в Україні.

Для формування пожиттєвого імунітету достатньо 6 доз вакцини, які дитина має отримати до 14 років. Вакцина проти поліомієліту буває у формі ін’єкцій (інактивована) та крапель (містить «живий» вірус).

Схема щеплення від поліо:

- До першого року життя дитина повинна отримати дві дози вакцини

ін’єкційно (ІПВ) у 2 та 4 місяці.

- У 6 місяців дитина отримує краплі (ОПВ).

- Також краплі дитина отримує в 1,5 року, 6 років та в 14 років.

Шість доз вакцини формують імунітет до поліомієліту на все життя.

Джерело – комунікаційна кампанія «Бережи себе», підготовлена В межах співпраці Міністерства охорони здоров’я України та громадської організації «INSCIENCE» за фінансової підтримки Світового банку та Швейцарської конфедерації.




Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc