Меню
 
Головна arrow Новини
Як відбувається евакуація постраждалих від війни українців за кордон

Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що від перших тижнів активної війни триває евакуація громадян України на спеціалізоване лікування до закордонних клінік.

З допомогою міжнародних партнерів, у рамках співпраці МОЗ України з Єврокомісією і урядом Польщі та за підтримки ВООЗ, БО «Лікарі без кордонів», БФ «Медична місія», авіакомпаній і транспортних бригад парамедиків із Польщі, Німеччини, Данії, Швеції, Норвегії та інших країн постраждалих чи хворих українців перевозять спеціальним медичним автотранспортом до проміжних аеропортів і медичних евакуаційних хабів.

Алгоритм наступний: спершу МОЗ подає запит на евакуацію та отримує пропозиції від різних країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Далі координатори МОЗ контактують з країною, що приймає пацієнтів, та погоджує етапи і маршрути безпечного медичного транспортування.

Нині близько 30 країн-партнерів приймають українських пацієнтів: Польща, Німеччина, Норвегія, Франція, Фінляндія, Ірландія, Італія, Данія, Швеція, Румунія, Люксембург, Бельгія, Іспанія, Португалія, Нідерланди, Австрія, Литва, Латвія, Чехія та інші. Також МОЗ співпрацює з клініками США і Канади. Також налагоджено співпрацю з міжнародною спільнотою дитячих онкологів і Глобальною ініціативою дитячих онкологів St.Jude Children Hospital (США).

Детально ознайомитися з алгоритмом медичної евакуації можна за посиланням https://moz.gov.ua/article/news/jak-zdijsnjuvatimetsja-medichna-evakuacija-gromadjan-ukraini

Зазначимо, що для внесення до списку пацієнтів, які підлягають медевакуації, пацієнт має звернутись в обласний заклад охорони здоров'я до визначеної особи, відповідальної за направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану. Також рішення про необхідність направлення пацієнта на лікування за кордон приймає сімейний чи лікуючий лікар.

Таке рішення ухвалюється відповідно до наказу МОЗ №574 від 05.04.2022 р. «Про затвердження Критеріїв направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану та Переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану».

За цими критеріями до закордонних клінік направляються:

- пацієнти з травмами, які потребують надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

- пацієнти, які потребують надання комбустіологічної допомоги (при опіках);

- діти з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;

- дорослі пацієнти з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;

- діти з орфанними захворюваннями.

Підтвердити відповідність цим критеріям можна за допомоги форми первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Вона має бути заповненою лікарем закладу охорони здоров’я, який здійснює координацію направлення громадян України для лікування за кордон.

Під час медичної евакуації пацієнт повинен мати із собою документ, що посвідчує особу – закордонний або внутрішній паспорт. Також потрібні виписки з історії хвороби (зокрема, для дітей). Однак наголошуємо, що це не є обов’язковою вимогою станом на зараз. Відсутність тих чи інших документів не є перешкодою для вивезення важкопораненого чи онкохворої дитини на лікування за кордон.

У разі потреби у сторонній допомозі та підтримці через важкий стан або необхідність у подальшому післяопераційному догляді пацієнта можуть супроводжувати родичі або близькі. Також бувають випадки, коли евакуюють батьків з дітьми, у такому разі можливі декілька варіантів.

Якщо є можливість залишити дитину з батьком чи матір’ю або родичами, то тоді дитина залишається в Україні. Якщо ж матір поранена, а законних підстав для перетину кордону чоловіка немає, то з жінкою і дитиною їде той, хто буде за нею доглядати та має підстави для виїзду.

Якщо ж поранено батька, то дружина з дитиною можуть супроводжувати його на лікування.

МОЗ звертає увагу, що якщо ви чи рідна вам людина потребуєте медичної евакуації, звертайтеся, перш за все, до сімейних лікарів. Комунікація Міністерства охорони здоров?я з сімейними лікарями триває постійно і безперервно. Також важливо тримати контакт із лікарнею, в якій лікується поранений чи людина з важкою хворобою.

Однак, існує й інший шлях подати попередню заявку на Програму медичної евакуації, адже через тривалі воєнні дії, обстріли та/або окупацію деяких регіонів України, багато людей могли втратити зв'язок зі своїм сімейним лікарем.

Для цього на сайті Міністерства в розділі «Громадянам» необхідно самостійно заповнити відповідну заявку. Далі МОЗ верифікує всі дані та перевірить інформацію, після чого вам дадуть зворотний зв'язок.

Зазвичай підготовка пацієнта триває від 3-4 днів до 2 тижнів. Однак кожен випадок медичної евакуації вимагає окремого підходу.

Нагадуємо, що евакуація для українських пацієнтів – безоплатна. Транспортування та лікування українських громадян у межах програми медевакуації фінансується міжнародними організаціями, а також країнами, що приймають українців.Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc