Меню
 
Головна arrow Новини
Набув чинності наказ «Про затвердження Порядку надання психіатричної допомоги мобільною мультидисциплінарною командою»

Документ розроблено Міністерством охорони здоров?я України за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я для удосконалення організації та забезпечення потреб у послугах із надання психіатричної допомоги у громаді.

Наказ відповідає положенням Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, яка передбачає здійснення заходів з поліпшення доступності допомоги через:

- децентралізацію та розвиток позастаціонарних форм надання спеціалізованої допомоги;

- створення системи кризового консультування;

- реорганізацію процесу надання допомоги в закладах охорони здоров’я на рівні вторинної медичної допомоги;

- впровадження чіткого механізму перенаправлення між наявними службами, розвитку мультидисциплінарних команд та міжгалузевої співпраці.

Головним завданням мультидисциплінарної команди є забезпечення надання психіатричної допомоги особам із психічними розладами за місцем перебування пацієнта. Крім того, до функцій такої команди входить:

- допомога пацієнту в плануванні його відновлення та соціальної реінтеграції;

- комплексні фармакологічні та психосоціальні втручання за місцем перебування пацієнта;

- запобігання рецидивам психічних розладів та/або попередження госпіталізації;

- надання допомоги в разі загострення психічного розладу, якщо такий стан не вимагає стаціонарної допомоги та не пов?язаний із намірами вчинити дії, що являють собою небезпеку для самого пацієнта чи оточення;

- взаємодія з членами сім?ї щодо залучення їх до відновлення пацієнта;

- взаємодія з надавачами первинної медичної допомоги;

- взаємодія з надавачами соціальних та інших послуг, в тому числі неурядовими та благодійними організаціями, правоохоронними органами, підприємствами, установами та організаціями, засобами масової інформації, органами місцевого самоврядування адміністративно-територіальних одиниць для забезпечення комплексного лікування та відновлення пацієнта з психічними розладами.

Склад мультидисциплінарної команди та територія, на яку поширюється її діяльність, затверджуються рішенням керівника закладу, на базі якого створено мультидисциплінарну команду.

До складу мультидисциплінарної команди входять:

- лікар-психіатр та/або дитячий лікар-психіатр;

- лікар-психолог та/або лікар-психотерапевт, та/або психолог, та/або дитячий психолог;

- медична сестра.

Рекомендована чисельність населення адміністративно-територіальної одиниці для надання послуг з психіатричної допомоги однією мультидисциплінарною командою становить 200 тис. осіб.

Оптимальне навантаження на одну мультидисциплінарну команду – надання послуг 50 пацієнтам.

Частота візитів до пацієнта або візитів, які проводяться у закладі охорони здоро?я, на базі якого створена мультидисциплінарна команда, визначається відповідно до індивідуальних потреб та в середньому становить 4 рази на місяць. Частка візитів до пацієнта за місцем його перебування повинна становити не менше 50 % всіх візитів.

Наразі в Україні працює 87 мобільних мультидисциплінарних команд, і спостерігається тенденція до збільшення їхньої кількості. Наказ унормовує їхню роботу. Документ є частиною роботи МОЗ України над упровадженням Національної програми психологічної допомоги і психосоціальної підтримки, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

Планується, що мобільні мультидисциплінарні команди будуть супроводжувати також і пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР).

ВООЗ за сприяння МОЗ регулярно проводить навчання для таких команд і забезпечує супервізії.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc