Меню
 
Головна arrow Новини
Як вберегтись від ботулізму у воєнний час?

На жаль, через війну багато з нас опинилися в умовах, коли доступу до свіжої та якісної їжі немає. Через це підвищився ризик захворюваності на гострі кишкові інфекції, в тому числі й ботулізм.

За повідомленням Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України в поточному році на Чернігівщині ботулізмом захворіло 4 особи. На жаль, одна людина померла (чоловік 54 років). Ще один діагноз ботулізму було знято після проведення додаткових лабораторних досліджень. Випадки захворювання поодинокі, групових спалахів не було. Всі особи, захворіли після вживання в'яленої непатраної риби, виготовленої в домашніх умовах.

Слід зазначити, що захворювання ботулізмом реєструються в області кожного року, особливо у весняно-літній період. За останні 5 років (2018-2022 роки) на Чернігівщині захворіли 33 особи, з яких 5 – померли. В 97 відсотках випадків захворювання пов'язані з вживанням в'яленої непатраної риби, виготовленої в домашніх умовах.

Ботулізм – це харчова інтоксикація, зумовлена споживанням продуктів, які містять ботулотоксини, яка може призвести до тяжких наслідків та смерті. Збудник розмножується в анаеробному стані (без кисню) за неправильних умов зберігання чи транспортування. Влітку, коли температура повітря підвищується, слід бути особливо уважними до умов зберігання та приготування їжі. Тому, щоб вберегтися від ботулізму, слід уникати споживання наступних продуктів, якщо сумніваєтесь у їхній якості та умовах зберігання/транспортування:

- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;

- м'ясних та грибних консервів;

- консервів домашнього виробництва.

Потенційно небезпечними є всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігалися неналежним чином.

Навіть консерви, у яких усе гаразд із терміном придатності, виглядом та смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів із м’яса (ковбаси, шинки тощо). Це можуть бути продукти і домашнього приготування, і вироблені у промислових умовах.

Щоби вберегтися від ботулізму необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

1. Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму. Це:

• роздуті банки;

• банки зі здутими кришками;

• банки, з яких щось витікає;

• нещільно закриті банки;

• банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.

2. Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігались більше року.

3. Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук на вулицях та стихійних ринках.

4. Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби.

5. Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їх якості або не впевнені, що їх зберігали та/або транспортували належним чином.

Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, без різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. Надалі з'являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря. Розвивається дихальна недостатність, що стає причиною смерті при ботулізмі.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc