Меню
 
Головна arrow Новини
1 грудня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – звернути увагу суспільства на проблему появи, виявлення та лікування імунодефіциту. Вважається, що нині у світі з ВІЛ-інфекцією живуть понад 30 мільйонів людей, причому, на жаль, певна частина з них відчуває себе здоровою, адже не має жодних симптомів, характерних для цієї хвороби. Загалом синдром набутого імунодефіциту (СНІД) – сукупна назва уражень, характерних для 3-4 клінічних стадій захворювань, викликаних збудником імунодефіциту. Людина, що живе зі СНІДом, має тривалий час приймати рекомендовані лікарем препарати, здатні допомогти організму протистояти ВІЛ-асоційованим інфекціям.

Втім, сьогодні ВІЛ/СНІД – це не вирок. Люди з вірусом імунодефіциту можуть жити звичайним життям, народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Достатньо своєчасно вживати ліки та уникати факторів ризику загострення хвороби. І якщо ВІЛ-інфекція діагностується вчасно, відразу розпочинається антиретровірусна терапія, надається необхідне лікування, а відтак людині гарантується якісне та повноцінне життя.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом – це важлива нагода для підвищення поінформованості молоді, широких верств населення про проблеми, пов’язані з уникненням зараження та поширення хвороби.

Символом боротьби зі СНІДом стала червона стрічка, що була запропонована 1991 року американським художником Франком Муром. Вона означає – «Я знаю про проблему ВІЛ/СНІДу і я не байдужий до неї».

За інформацією Головного управління статистики у Чернігівській області, на початок жовтня 2021 року на обліку в медичних закладах області перебували 3994 ВІЛ-інфіковані особи, серед яких 1235 – хворі на СНІД. Більше половини інфікованих (62%) отримали ВІЛ-інфекцію статевим шляхом, майже кожен третій (32%) – внаслідок введення наркотичних речовин ін’єкційним шляхом. Серед ВІЛ-інфікованих 203 дитини, народжені ВІЛ-інфікованою матір’ю, із них 20 – хворі на СНІД. Упродовж січня–вересня 2021 року медичними закладами області вперше в житті встановлено діагноз ВІЛ-інфекції 306 особам, взято під нагляд 53 особи, хворі на СНІД. За цей же період в області ВІЛ-інфекція стала причиною смерті 39 осіб (0,3% загальної кількості померлих). Переважна більшість померлих (77%) у віці до 50 років, 79% – міські жителі. Серед померлих більше чоловіків, ніж жінок (30 проти 9).

Оскільки вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігання інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких як спільне використання голок та шприців або практикування небезпечних статевих відносин. Багато людей, інфікованих вірусом імунодефіциту, не мають симптомів захворювання. Отже, неможливо знати напевно, що статевий партнер не є ВІЛ-інфікованим, якщо немає повторних негативних результатів його перевірки на інфікованість. Це, звичайно, за умови, якщо за час, який минув з моменту останнього обстеження, він не вступав у потенційно небезпечний статевий контакт. Тому варто або зовсім не вступати у статеві зносини, або користуватися презервативами з латексу, які забезпечують лише частковий захист під час орального, анального чи вагінального статевого акту. Слід використовувати лише латексні презервативи, для змащування яких застосовуються змазки на основі води.

Ризик передачі інфекції від матері до майбутньої дитини значно зменшується, якщо вона під час вагітності та пологів приймає AZT, а її дитина отримує цей препарат протягом перших шести тижнів життя.

Профілактичні заходи проти зараження ВІЛ-інфекцією містять:

1. Спеціальне виховання дітей і лекції для дорослих з питань захисту й запобігання.

2. Статеві контакти – найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараженню – уникнення випадкових статевих контактів, а також: доконтактна, під час контакту (наприклад, використання презервативу) та постконтактна профілактика.

3. Вживання ін'єкційних наркотиків не тільки шкідливо для здоров'я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом. Як правило, ті, хто вводять внутрішньовенні наркотики, використовують загальні голки і шприци без їхньої стерилізації.

4. Використання будь-якого інструментарію (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління тощо), де може міститися кров людини, зараженої ВІЛ, потребує його стерилізації. Вірус СНІДу нестійкий, гине при кип'ятінні миттєво при 56 градусах за Цельсієм протягом 10 хвилин. Також можуть бути використані спеціальні розчини для дезінфекції. Слід пам’ятати, що різні види спиртів не знищують ВІЛ.

5. Перевірка донорської крові на збудник імунодефіциту обов'язкова.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc