Меню
 
Головна arrow Новини
Перші помічниці лікарів: 12 травня – Всесвітній день медичної сестри.

Складно собі уявити нашу медицину без медичної сестри. Це одна з найгуманніших професій нашого часу, адже життя людини, її здоров’я – головні цінності для кожного. Саме медичні сестри виконують призначення лікаря, їхнє небайдуже слово відіграє чималу роль у процесі одужання хворого.

Упродовж десятиліть поширюється престижність професії медичної сестри. Якщо ще донедавна медичну сестру сприймали лише як виконавця призначень лікаря, то нині медсестринство розглядається як наукова дисципліна, а медична сестра – як професіонал, що володіє науковими знаннями та практичними навичками. Саме на тендітні плечі медичних сестер лягає уся турбота про пацієнта під час хвороби. Ще Микола Пирогов, роздумуючи над співпрацею лікаря та медичної сестри, зазначив: медична сестра повинна виконувати усі наукові та технічні приписи лікаря швидко і точно, а лікар, особливо молодий, повинен використовувати досвід медсестри, оскільки вона більший проміжок часу контактує з хворим, а тому краще вивчає особистість пацієнта.

Історія виникнення сягає початку 19 століття. Саме 12 травня народилася засновниця служби сестер милосердя Флоренс Найтінгейл. У часи Кримської війни (1853–1856 р.р.) ця жінка вперше організувала службу догляду за пораненими солдатами, чим сприяла значному зниженню смертності під час бойових дій. Вона ж організувала благодійний фонд для створення першої в світі школи сестер милосердя. У 1934 році був створений Міжнародний фонд ім. Ф. Найтінгейл, за ініціативою якого Міжнародний день медичної сестри став щорічним святом. Однак, офіційно свято було затверджено набагато пізніше, тільки 1971 року, коли сестри милосердя із 141 країни об’єдналися в професійну громадську організацію – Міжнародну Раду медичних сестер.

З кожним роком у сестер милосердя більшає обов’язків. Нині, коли система охорони здоров’я України реформується, вони перебувають на передових позиціях боротьби із соціально значущими та небезпечними захворюваннями, здійснюють патронаж пацієнтів та оперативно реагують на всі вимоги сьогодення. Звісно, що роль медичної сестри важко переоцінити, зокрема у роботі з профілактики та боротьби із коронавірусною інфекцією. Перебуваючи на передових рубежах протистояння цій небезпечній хворобі, медичні сестри віддають все своє вміння та професійну етику догляду за хворими, нерідко самі наражаючись на небезпеку захворіти. І за це їм велика шана та повага!

Відтак зростає, зокрема, роль медичної сестри і у створенні та функціонуванні системи громадського здоров’я, бо вони беруть активну участь у роз’ясненні людям принципів здорового способу життя та профілактики захворювань, створюють передумови для того, щоб громадяни своєчасно зверталися за медичною допомогою та дотримувалися рекомендацій лікарів.

Нині на Чернігівщині працює понад 9 тисяч медичних сестер, з яких майже 8 тисяч – члени Громадської організації «Асоціація медичних сестер Чернігівської області» (керівник – заступник Генерального директора КНП «Чернігівська обласна лікарня» з медсестринства Людмила Дятел) – структури, яка опікується професійним зростанням медичних сестер та захищає їхні права.

Отже, медсестри піклуються про пацієнта вдень і вночі, переживають з ним усі труднощі та допомагають одужати. Не дивлячись на всі проблеми, наші медичні сестри з увагою і відповідальністю ставляться до своєї справи, опановують нові навички, постійно підвищують свій професійний рівень.

І сьогодні багато медичних сестер професійне свято зустрічають на передовій боротьби із недугами, виконуючи свій шляхетний обов’язок.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc