Меню
 
Головна arrow Публікації
ОБ’ЄДНАЄМОСЯ В БОРОТЬБІ ПРОТИ ДІАБЕТА!

Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй визначила 14 листопада Всесвітнім днем діабету, символом боротьби з діабетом визначено синє коло на білому фоні. Цей день слугує важливим нагадуванням прогресивному людству про зростання цієї хвороби. Кожна 11 людина в світі хвора на цукровий діабет, 422 мільйони людей живуть з цією недугою і кількість хворих з кожним роком невпинно зростає. Не оминула ця проблема і нашу державу. В 2016 році в Україні за даними МОЗУ було офіційно зареєстровано 1,2 мільйона хворих на цукровий діабет, в 2017 кількість хворих зросла до 1,3 мільйонів. За підрахунками Міжнародної федерації діабету, кількість хворих в Україні може бути вищою, названа цифра в 2,8 мільйонів чоловік. Це свідчить про те, що більше, ніж у половини хворих діабет не діагностований. В Чернігівській області на даний час (2018 рік) зареєстровано 28 тисяч хворих на цукровий діабет.

Відомо, що основні зміни в організмі при діабеті – підвищення рівня цукру в крові. Для цього можуть бути дві причини. Перша – це зниження рівня гормону інсуліну (регулює рівень цукру) внаслідок ураження підшлункової залози, так званий діабет першого типу, інсулінозалежний, що виникає в ранньому віці. Кількість хворих на діабет першого типу становить 6,5% випадків всіх захворювань на діабет. Причини захворювання вивчені недостатньо, тому запобігти йому практично неможливо. Друга причина – це підвищення цукру в крові при надлишку інсуліну, який не може в повній мірі виконувати свою функцію, яка полягає у переробленні глюкози на енергію в клітинах організму. Це так званий діабет другого типу, або інсуліннезалежний. Основна кількість хворих в світі живуть саме з діабетом другого типу. Причина цього захворювання полягає в надлишку ваги та браку фізичної активності у людини, тож попередження цього захворювання можливе.

Основна небезпека діабету полягає в його ускладненнях. Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 рази вищий за інших. Після виявлення діабету протягом 5 років небезпека перенести інфаркт у хворого на діабет вища на 20%, ніж у людини без діабету. Вчасне призначення цукрознижуючого лікування лікарем-ендокринологом значно знижує ризик цього ускладнення. Порушення кровообігу в кінцівках при діабеті в разі відсутності адекватного лікування призводить до ампутацій. Уражуються і судини ока, виникає так звана ретинопатія, що є причиною 1% випадків сліпоти. Також діабет є основною причиною порушення роботи нирок.

Діагностика діабету вкрай проста. Це визначення цукру крові, може проводитися в будь-якій поліклініці або амбулаторії сімейного лікаря. Основні прояви діабету: надмірне сечовиділення, спрага, втрата ваги, відчуття втоми, погіршення зору.

Профілактика діабету полягає у підтримуванні здорового способу життя. Інформація, яка має бути озвучена і усвідомлена кожним, украй проста: ДІАБЕТ – НЕСТРИМНО ЗРОСТАЮЧА ЕПІДЕМІЯ, АЛЕ ЗМІНА СПОСОБУ ЖИТТЯ МОЖЕ ЗАПОБІГТИ КАТАСТРОФІ!

Для цього необхідно: досягти нормальної ваги тіла та підтримувати її. Необхідно дотримуватись здорового харчування, обмежити кількість жирів, споживання цукру також рекомендовано обмежити, водночас повна відмова від солодкого не покращує прогноз щодо виникнення діабету, а навіть може спровокувати його появу. Важливий компонент профілактики – це фізична активність, якій регулярно треба приділяти не менше 150 хвилин на тиждень.

Осадців О.І., кандидат медичних наук,
лікар-ендокринолог КЛПЗ «Чернігівський ОЦРЗОН»
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів