Меню
 
Головна arrow Публікації
Рак шкіри, діагностика, профілактика, лікування.

Рак шкіри - захворювання, яке розвивається з багатошарового плоского епітелію. Частіше за все рак шкіри розвивається на відкритих ділянках шкіри. На обличчі якнайбільше до раку шкіри схильні ніс, лоб, вуха і кути очей. На тулубі злоякісне переродження клітин шкіри зустрічається рідше. Частіше за все рак шкіри буває у людей старше 60 років, які мають світлу шкіру і проводять багато часу на відкритому сонці.

Рак шкіри: причини і чинники розвитку.

Існує безліч причин і чинників, сприяючих розвитку раку шкіри, серед яких виділяють дію на шкіру канцерогенних хімічних речовин.

Нераціональне харчування. Вживання великої кількості продуктів, що містять нітрати і нітрити, сприяє розвитку ракового процесу. Небезпеку представляють смажені страви, ковбасні вироби, копченості, консерви і маринади. Теплове і радіоактивне випромінювання. Травми родимок, наприклад, це може відбутися під час гоління. Променевий дерматит. Рак шкіри може розвинутися як ускладнення променевого дерматиту. Опіки, дія ультрафіолетового випромінювання, татуїровки. При цьому небезпеку представляють татуїровки, нанесені на непошкоджені ділянки шкіри і на шкіру з ластовинками і родимками. Спадкові чинники. Якщо в сім'ї є випадки раку шкіри, то у родичів існує підвищений ризик розвитку даної патології. Дуже світла шкіра. Літній вік. Надмірне вживання алкогольних напоїв і куріння. Хронічні захворювання шкіри. Мешкання в південних регіонах з високою сонячною активністю. Відвідування соляріїв.

Класифікація раку шкіри:

- плоскоклітинний рак шкіри;

- базальний рак шкіри (базаліома);

- клітинний рак шкіри.

Як виявляється захворювання.

Під час діагностики запідозрити рак шкіри можна по наступних ознаках:

- несиметричне утворення;

- нечіткість меж родимки;

- колір, який не є характерним для звичних утворень;

- дуже великий розмір новоутворень.

Симптоми, які характерні для всіх видів раку шкіри:

Істотна втрата маси тіла, яка не пов'язана з дієтою або фізичним навантаженням; хронічна утомленість, не дивлячись на відпочинок; зниження апетиту; підвищення температури в незначних межах - до 37 - 37,5 градусів; збільшення лімфатичних вузлів, які достатньо легко визначаються при пальпації; виражений больовий синдром - характерний для запущених стадій захворювання.

Для злоякісних новоутворень з плоского епітелію характерні наступні ознаки: ранка або виразка, яка довгий час кровоточить або не заживає, поява наросту, що покривається лусками. Для базаліоми характерна поява одиночного утворення, яке має форму напівкулі. Пухлина злегка підіймається над шкірою, має колір або сіруватий, або рожевий, з перлистим відтінком.

Меланома. Це один з самих небезпечних різновидів раку шкіри, яка відрізняється стрімким розвитком і метастазуванням. До появи меланоми на шкірі з'являються утворення, наприклад, ластовинка, родимка або інше утворення, яке активно виробляє меланін.

Аденокарцинома. Цей вид пухлини зустрічається достатньо рідко. Частіше за все аденокарцинома локалізується в пахвових западинах, складках під грудьми, тобто в тих ділянках, де скоплені сальні залози. Зовні аденокарцинома нагадує невеликий горбик або вузлик. Аденокарцинома характеризується сповільненим зростанням, проте у міру переходу в активну фазу пухлина починає вражати м'язи і може збільшитися до значних розмірів.

При появі будь-яких змін на шкірі потрібно звертатися до лікаря - дерматолога.

Діагностика раку шкіри.

У першу чергу проводиться візуальний огляд зміненої ділянки шкіри. Це досить інформативний метод дослідження, що дозволяє запідозрити рак шкіри. Для постановки остаточного діагнозу проводиться біопсія - взяття невеликої ділянки новоутворення для гістологічного дослідження.

Лікування раку шкіри.

Найпоширенішим лікуванням раку шкіри є хірургічне видалення новоутворення. Крім хірургічного втручання рак шкіри також може піддаватися лікуванню променевою терапією і хіміотерапією.

У занедбаних стадіях деякі види раку шкіри (наприклад, меланома) дають метастази. В таких випадках прогноз несприятливий через ураження життєво важливих органів.

Профілактика раку шкіри.

Регулярні огляди у лікаря-дерматолога - основа профілактики раку шкіри. Знизити вірогідність розвитку даної патології можна, якщо обмежити перебування під сонцем, а також виключити контакт з канцерогенними речовинами.

Лікар хірург-онколог
мамологічного відділення Чернігівського медичного
центру сучасної онкології
Григорій Володимирович Бадалян

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів