Меню
 
Головна arrow Публікації
5 січня виповнюється 135 років з дня народження Слупського Якова Миколайовича (05.01.1885 – липень 1970).

У 1938 році молодий акушер-гінеколог Яків Слупський став першим кандидатом медичних наук на Чернігівщині, захистивши дисертацію за темою «10 років роботи (1926 – 1935) гінекологічного відділення Чернігівської лікарні», яка узагальнювала історію розвитку акушерсько-гінекологічної допомоги на Чернігівщині та досвід комбінованого глинолікування запальних захворювань жіночих статевих органів.

Нині у фондах Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки зберігається наукова доповідь Якова Слупського «Внематочная беременность за 25 лет работы гинекологического отделения Черниговской городской больницы (466 случаев). Доложено 24.05.1961 г.». Доповідь починається так: «25 лет я заведовал гинекологическим отделением городской больницы. За это время (до половины мая 1949 г.) в отделении было 466 больных с внематочной беременностью. Почти все оперированы мною». Вже маючи ступінь кандидата медичних наук, звання «Заслужений лікар України», він не зупинявся на досягнутому. Мав зв’язки з професором К. П. Улезько-Строгановою, уродженкою Чернігова. Як надруковано в роботі Якова Миколайовича: «Все микропрепараты изготовлены и консультированы с профессором Ауаром в его лаборатории в Киеве, а некоторые показаны профессору К. П. Улезко-Строгановой в Ленинграде».

А починалася трудова діяльність Якова Миколайовича у далекому 1910 році, коли він з відзнакою закінчив Томський медичний університет. У неспокійні передреволюційні часи самостійну практику розпочав як військовий лікар. А з 1925 року він на Чернігівщині. Чверть віку завідував гінекологічним відділенням міської лікарні. За цей час ним було зроблено понад 30 тисяч операцій. З 1949 року Яків Миколайович був головним акушером-гінекологом Чернігівського відділу охорони здоров’я. 25 років викладав у Чернігівському медичному училищі (нині Чернігівський базовий

медичний коледж), мав низку наукових праць, серед яких безцінними є краєзнавчі роботи з історії медицини «З історії охорони здоров’я на Чернігівщині» (1934–1941), «Тридцять років радянській охороні здоров’я і 60 років спеціалізованої допомоги на Чернігівщині» (1947), «К вопросу об истории Черниговской городской больницы» (1948), «К вопросу о развитии здравоохранения на Черниговщине» (1962) та інші.

Яків Миколайович віддано працював на медичній ниві і лише у віці 79 років спромігся піти на пенсію. Працю заслуженого лікаря України відзначено орденами Леніна, «Знаком Пошани», безліччю подяк та грамот

Лебідь Ю. В.
провідний бібліотекар
Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів