Меню
 
Головна arrow Новини
Національні дні діагностики раків шкіри.

Рак шкіри є однією з форм онкологічних захворювань, які найбільш часто розвиваються у громадян, виявляються лікарями та супроводжуються швидким утворенням аномальних клітин з розповсюдженням в інші тканини та органи, так званим метастазуванням.

Найбільш часто на рак шкіри хворіють люди в віці понад 50 років. В Україні більше 14,0% від усіх злоякісних новоутворень, які виявляються у громадян на протязі одного року, є раками шкіри. Загальна кількість меланом та інших злоякісних новоутворень шкіри, зареєстрованих в Україні в 2013 році, складає більше 23 тисяч випадків.

Розвиток раку шкіри розпочинається з однієї клітини та, як правило, на початкових стадіях не дає про це знати людям.

Процес трансформації нормальних клітин у ракові є тривалим та багатоступеневим, цьому сприяють різні причини – надмірні сонячні інсоляції, особливо в літній період року, часті відвідування соляріїв, вплив зовнішніх канцерогенних факторів, таких як хімічні речовини, часте рентгенівське опромінення тощо, паління, прийняття препаратів, які пригнічують імунітет людини, так званих імуносупресорів, генетичні особливості організму (спадковість), наявність передракових захворювань – альбінізм, пігментна ксеродерма, дискератози, червоний вовчок та інші.

Розвиток раку може починатись на любому місці шкіри, частіше це трапляється на обличчі (крила та спинка носа, чоло, куточки очей), можлива поява у пахових ділянках, ступнях, кистях, гомілках.

До раків шкіри відносяться наступні види злоякісних пухли шкіри:

- базиліома, або базально – клітинна карцинома;

- плоско-клітиннний рак, або сквамозно – клітинна карцинома;

- меланома.

Серед перерахованих форм онкологічних захворювань шкіри, з найбільш поширеною, злоякісною та швидкоплинною є меланома. За даними Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ), в світі щорічно реєструється більше 48 тисяч смертей пов`язаних з меланомою. Щороку в Україні меланому виявляють та реєструють більше ніж у 3,0 тисяч громадян, та більше 1,1 тисячі громадян щороку помирає від цього вкрай небезпечного захворювання.

Рівень захворюваності громадян України на меланому, в розрахунку на 100 тисяч населення регіону, складає – 6,8, а рівень смертності – 2,5. Кількість вперше зареєстрованих в Україні випадків меланоми щорічно збільшується на 3 – 7%, особливо серед людей світлошкірих расових груп. Тому з ініціативи онкологічної та дерматовенерологічної служб Міністерства охорони здоров`я України та управління охорони здоров`я обласної державної адміністрації щороку навесні, перед початком пляжного сезону, в закладах охорони здоров`я Чернігівської області проводяться «Дні діагностики раків шкіри», під час проведення яких організовуються масові профілактичні та консультативні огляди населення, з метою активного виявлення злоякісних новоутворень шкіри в ранніх, не занедбаних стадіях хвороби. Проведення профілактичних оглядів населення, у тому числі цільових – онкологічних, є найбільш дієвим способом профілактики та раннього виявлення раку шкіри.

В 2014 році «Дні діагностики раку шкіри» будуть організовані та проведені в закладах охорони здоров`я області в терміни з 14 по 25 квітня. В обласному онкологічному диспансері «День відкритих дверей» буде проведено 25.04.2014 року по обстеженню населення з діагностики раку шкіри. У днях діагностики раків шкіри в області приймуть участь лікарі: загальної практики та сімейної медицини, терапевти, дерматовенерологи, онкологи, офтальмологи та інші фахівці.

Перебіг захворювання, у зв`язку з щорічним зростанням кількості сонячних днів та інтенсивності сонячного опромінювання, у останні роки характеризується швидкоплинністю та зростанням кількості захворілих.

Захворювання також може розпочинатися з родимок, так званих меланоцитарних невусів, які є доброякісними новоутвореннями меланоцитів. Появляються невуси з плином часу, піком їх активності є дитячий та юнацький вік. На перших порах, родимки являють собою пігментні плями, які поступово збільшуються в розмірах, піднімаються над рівнем шкіри, змінюють колір. Проте не всі родимки мають схильність до переродження у злоякісні пухлини, цьому сприяють різні причини, основною з яких є довготривале ультрафіолетове опромінювання шкіри (сонячне опромінювання). Таким чином, важливою є рекомендація щодо обмеження перебування громадян на сонці, особливо людей з світлим або рудим волоссям, багаточисельними веснянками, а також людей родичі яких страждали на меланому (спадковий фактор – у 30% випадків диспластичні невуси передаються спадково).

Діагностику меланом та інших онкологічних захворювань шкіри проводять з використанням методів дерматоскопії та патогістологічних досліджень. Своєчасне звернення громадян до фахівців може запобігти розвитку злоякісного новоутворення та, у випадку виявлення останнього, при своєчасній діагностиці захворювання в ранніх не занедбаних стадіях хвороби, лікарями – онкологами буде призначено адекватне та ефективне лікування яке, у значного відсотку захворівших громадян, призводить до повного одужання.

З метою зменшення ризиків виникнення захворювання шкіри необхідно виконувати наступні прості, проте ефективні рекомендації:

- виключити перебування на сонці, у тому числі на пляжі, з 10 до 16 години;

- відмовитись від відвідувань соляріїв (особливо людям з «групи ризику» та у літній період року);

- використовувати легкий сонцезахисний одяг, окуляри та сонцезахисні засоби, як засіб профілактики раку шкіри;

- не допускати перебування на пляжі дітей в віці до 3 років;

- постійно проводити самостійні огляди шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень шкіри та, при наявності останніх, зміни їх кольору, появі болю, кровотечі тощо, негайно звертатись до лікаря дерматолога, а при необхідності, до лікаря – онколога;

- при травмуванні родимок, негайно звертатись до лікаря дерматолога, або онколога;

- не займатися самолікуванням яке, як правило, призводить до занедбаності захворювання.

Дбайте про себе, своїх близьких та бережіть своє здоров`я!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів