Меню
 
Головна arrow Новини
Про підсумки роботи медичної галузі Чернігівщини у 2012 році та перспективні завдання на рік нинішній йшлося на розширеному засіданні Колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації 28 лютого 2013 року.

Минулого року діяльність системи охорони здоров’я Чернігівщини була спрямована на підвищення доступності та ефективності медичного обслуговування, реорганізацію первинної медичної допомоги, підготовку до модернізації вторинної та спеціалізованої допомоги, наближення системи екстреної допомоги до населення, ефективне використання бюджетних коштів, застосування інноваційних та інформаційних технологій.

Як зазначила начальник управління охорони здоров’я ОДА Галина Василькова, медична галузь області працює в умовах погіршення демографічної ситуації, що не може не відобразитися на загальному рівні захворюваності населення. Як і в цілому в Україні, основні причини смертності – це захворювання системи кровообігу (73,9%), онкологічні хвороби (10,8%), зовнішні причини (5,8%). Тому головне, на що повинна спрямовуватися робота медичної галузі – профілактика зазначених та соціально значущих хвороб.

«Аналіз показників поширеності захворювань серед населення області свідчить про тенденцію до їхнього зростання. Проте зареєстровано зниження рівня первинної захворюваності. Це свідчить про накопичення хронічної патології серед населення, що обумовлює навантаження на медичні заклади», - підкреслила Галина Василькова.

Актуальним для регіону залишається питання лікарських кадрів. 28,2% працюючих лікарів – пенсійного віку. Станом на 01.01.2013р. 47 сільських лікарських амбулаторій області працюють без лікаря. Із 698 ФАПів 67 працює без медичного працівника. Така ситуація потребує реорганізації малопотужних ФАПів шляхом приєднання їх до найближче розташованих лікувально-профілактичних закладів.

Не менш важливим питанням є покращення матеріально-технічного оснащення медичних закладів. У 2012 році з різних джерел фінансування на це використано 46,5 млн. грн.

Потребує реорганізації дерматовенерологічна служба, оптимізації кардіологічна служба області, гостро стоїть питання створення обласного перинатального центру. «Необхідно забезпечити реалізацію в області Указу Президента України В.Ф.Януковича «Про заходи щодо визначення і реалізації проектів та пріоритетних напрямів соціально-економічного та культурного розвитку», яким затверджений національний проект «Нове життя – нова якість материнства і дитинства», у зв’язку з чим вивчається питання створення обласного перинатального центру. На цьому шляху існує низка питань та органи влади та обласної держадміністрації налаштовані на те, що протягом наступного року на Чернігівщині перинатальний центр буде відкрито», - наголосив виконуючий обов’язки заступника голови облдержадміністрації Юрій Музика, який взяв участь у засіданні.

Зупиняючись на стані надання спеціалізованої допомоги жителям області, хворим на туберкульоз, Галина Василькова, визначила основні проблеми, серед яких – збільшення у 2,4 рази випадків захворюваності серед дітей у віці до 14 років. Високий рівень смертності від туберкульозу відмічається у Семенівському, Бобровицькому, Щорському, Городнянському, Менському районах. Збільшується смертність від асоційованого туберкульозу, на недостатньому рівні знаходиться робота з обстеження представників медичної групи ризику. Тому необхідно спрямувати зусилля медиків на підвищення доступності широких верств населення до діагностики, флюорографічного обстеження, а також популяризація АРТ-терапії для ВІЛ-інфікованих, підвищення якості післятестового консультування та диспансерного нагляду.

Втім, рівень обстеження жителів області на туберкульоз знаходиться на високому рівні – минулого року профілактичними флюорографічними оглядами було охоплено 513 тис. осіб, працює 48 стаціонарних флюорографів, серед яких 10 цифрові та 7 пересувних. За рахунок субвенції з державного бюджету придбано 2 пересувні флюорографи та 2 рентгенапарати, які найближчим часом будуть введені в експлуатацію.

«Серед основних завдань, які стоять перед управлінням охорони здоров’я у 2013 році – пошук шляхів для ефективного функціонування системи надання медичної допомоги, яке потребує комплексного підходу до удосконалення організації управління галуззю, збереження та підготовка медичних кадрів, оптимізація інфраструктури», - зазначила Галина Василькова.

«Протягом минулого року в області народилося 10222 дитини, показник народжуваності становить 9,5 на 1000 жителів проти 9,3 у 2011 році. Зараз в області налічується 516 акушерських ліжок, на кожну тисячу пологів припадає 51,1 ліжко, що вдвічі більше, ніж у середньому по Україні. В області працює 74% малопотужних акушерських відділень, де відбувається менше 300 пологів на рік, - такі статистичні дані навів заступник начальника управління охорони здоров’я ОДА Володимир Пулін, і наголосив: наявна ситуація може слугувати передумовою для реорганізації стаціонарної акушерської служби та створення міжрайонних пологових відділень. Наукове обґрунтування засвідчує: якщо у відділенні приймається менше 400 пологів на рік – такі відділення не тільки не виправдовують свого існування, а можуть бути небезпечними для вагітних, роділь та новонароджених дітей».

Йшлося і про подальшу реорганізацію первинної медико-санітарної допомоги на Чернігівщині. Як зазначила начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги та мобілізаційної роботи управління охорони здоров’я ОДА Галина Лисенко, сімейні лікарі надають медичну допомогу майже половині населення регіону, а у сільській місцевості – понад трьом чвертям. Впровадження сімейної медицини дало змогу знизити кількість звернень до «вузьких» спеціалістів, зменшити рівень госпіталізації. Враховуючи, що сімейна медицина – невід’ємна частина системи охорони здоров’я, вона повинна своєчасно реагувати на вимоги щодо реформування медичної галузі за принципами чіткого структурного та фінансового розмежування з визначенням переліку послуг, впровадження вільного вибору пацієнтом лікаря первинного рівня, запровадження індикаторів якості медичних послуг на первинному рівні, реформування первинної ланки меддопомоги, що передбачає створення центрів ПМСД як першооснови надання населенню медичних послуг. «У цьому напрямку на Чернігівщині вже розроблено план модернізації мережі закладів охорони здоров’я, що надають первинну допомогу, триває їхня оптимізація. Передбачається створення 27 центрів ПМСД, розроблено перспективний план підготовки та перепідготовки лікарів ЗПСМ», - повідомила Галина Лисенко.

В.о. заступника голови ОДА Юрій Музика акцентував увагу присутніх на незворотності позитивних змін у галузі охорони здоров’я: «Назад шляху немає, тому керівники медичних закладів Чернігівщини повинні роз’яснювати населенню необхідність реформування галузі у плані наближення спеціалізованої допомоги до потреб жителів. Реформування відбуватиметься без звільнення медпрацівників та закриття тих чи інших медичних закладів, частина з яких буде перепрофільована. Спільними зусиллями ми зможемо забезпечити на Чернігівщині здійснення такої оптимізації галузі, що відповідатиме сучасним вимогам сьогодення».



Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів