Меню
 
Головна arrow Новини
У Чернігівській обласній лікарні 6 грудня 2012 року відбулося публічне обговорення проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 25 вересня 2000 року №226 «Про затвердження нормативно-правових документів з питань трансплантації». Участь в обговорені взяли представники медичної спільноти Чернігівщини, члени Громадської ради при облдержадміністрації, духовенство, правоохоронці та журналісти.

Недарма проект наказу МОЗ внесено на широке обговорення, адже соціально-психологічні, медико-технічні та нормативно-правові аспекти трансплантології потребують виваженого підходу та дотримання необхідних процедур для всебічного розгляду проблеми та законодавчого оформлення основних засад донації органів в державі.

Як зазначив під час обговорення, яке проходило у вигляді «круглого» столу», заступник начальника управління охорони здоров’я ОДА Володимир Пулін, - 90% трансплантації в Україні відбувається за рахунок органів, взятих у померлої людини, а механізм пересадки органів від донора до реципієнта певною мірою не відпрацьований, як і не відпрацьована необхідна законодавча база. Тому мета засідання – з’ясувати думки всіх зацікавлених сторін та надати пропозиції щодо цих питань до Міністерства охорони здоров’я.

Головний позаштатний спеціаліст з хірургії управління охорони здоров’я ОДА Валерій Василинчук ознайомив з ситуацією із трансплантацією органів в Україні та на Чернігівщині та повідомив, що Україна, на жаль, не належить до тих країн, де ця процедура широко використовується. Протягом минулого року в державі було виконано лише три операції з пересадки органів від померлої людини. Крім того, немає підготовлених спеціалістів, не сформовані відповідні бригади медиків, не розроблені правові відносини взаємодії «хірург-патологоанатом –суспільство». Стаття 16 Закону України «Про трансплантологію», в який зазначено, що у померлої людини медики не мають права брати органи для трансплантації без згоди його рідних, створює низку проблем у здійсненні таких операцій. І хоча в проекті наказу Міністерства охорони здоров’я України ці моменти враховані, (адже пропонується - у разі необхідності взяття органів у померлої людини без його згоди і згоди рідних та близьких, якщо при житті така людина юридично не оформила відмови бути донором органів), вони потребують доопрацювання. Законом не передбачено додаткове державне фінансування трансплантології. На Чернігівщині операції з трансплантації органів не здійснюються, окрім косметологічних операцій в обласному опіковому центрі (шкіра, інші тканини). Забір органів і тканин в області у трупів має право здійснювати лише обласна лікарня. Цей заклад, а також обласне бюро судово-медичної експертизи мають право здійснювати вилучення анатомічних матеріалів у донорів-трупів для подальшої трансплантації тканин та виготовлення біоімлантантів.

«Всі питання трансплантації органів в нашій державі повинні бути юридично відпрацьовані, - наголосив заступник головного лікаря обласної лікарні з хірургічних питань Микола Колос. - Необхідно визначити, коли можна здійснювати забір органів у трупа через констатацію смерті пацієнта. У класифікаторі професій відсутня спеціальність «трансплантолог», а хронічне недофінансування галузі та загальний дефіцит бюджету унеможливлює необхідне фінансове підґрунтя цієї галузі».

Втім, важливість трансплантації органів і тканин важко переоцінити, адже донорські органи врятували не одне життя. У Законі «Про трансплантологію» необхідно врахувати думки та особистий досвід тих, кому такі операції вкрай потрібні і тих, хто вже тривалий час живе за рахунок пересаджених органів, зокрема, нирки (саме операції з трансплантації нирок посідають перше місце серед органозамінюючих операцій). Як зазначила завідувачка нефрологічного відділення обласної лікарні Олена Горда, трансплантація нирки для пацієнта та бюджету обходиться набагато менше, ніж перитонеальний- та гемодіаліз, які коштують до 200 тис грн. на рік на одного пацієнта. Тому при розгляді цих важливих питань, необхідно констатувати той факт, що якість життя людини з донорською ниркою набагато вища, ніж людини, яка змушена все життя мати справу з апаратом «штучної нирки». Зокрема, на Чернігівщині живе 12 дорослих та 2 дітей із трансплантованою ниркою. Олена Горда вважає – перш ніж приймати відповідний закон, необхідно відновити довіру до професії медичного працівника та провести необхідну роз’яснювальну роботу серед населення.

Свою думку стосовно доповнень до закону висловив і керівник обласного бюро судово-медичної експертизи Ігор Потапенко, який зазначив: трансплантація вкрай необхідна для нашої держави, втім, суспільство не готове до європейського підходу до неї, адже у ЗМІ часто переважають викривлені факти щодо роботи медиків по цих питаннях. Необхідно довести до пересічного громадянина той факт, що трансплантовані органи будуть використовуватися для врятування життя наших громадян, ними не будуть торгувати та використовувати у якості контрабанди. Враховуючи, що без громади такі питання вирішити неможливо, необхідно забезпечити присутність експерта при здійсненні забору органів і тканин, визначити роль держави у контролі та підтримці трансплантології. Крім того, потребує вдосконалення метод підбору донора органів на початковому етапі. Необхідне дотримання законності при здійсненні трансплантації та забезпечення умов для відбору органів. Якщо це питання не буде вирішене – цей наказ просто не буде діяти.

На необхідності посилення роз’яснювальної роботи серед широких верств населення при розгляді питань трансплантології наголосив перший заступник голови Громадської ради при облдержадміністрації Олександр Підгорний, який наголосив, що дотримання законності і головне – неможливості їм нехтувати – запорука успішної роботи медиків на шляху врятування життя пацієнта.

Учасники засідання «круглого столу» визначили головні напрямки можливого удосконалення Закону України «Про трансплантацію» та прийняли рішення – направити свої пропозиції до Міністерства охорони здоров’я України.





Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів