Меню
 
Головна arrow Новини
Стан боротьби із соціально-небезпечними хворобами, виконання програмних заходів, роботу місцевих рад з питань протидії туберкульозу, ВІЛ/СНІДу на Чернігівщині і, зокрема, в Ніжині і Ніжинському районі розглянуто 7-го листопада на розширеному засіданні обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу спільно із постійною комісією з питань охорони здоров»я та захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС обласної ради і колегією управління охорони здоров»я облдержадміністрації.

Медики констатують: за останні п»ять років вдалося значно покращити ситуацію із поширенням на Чернігівщині епідемії ВІЛ/СНІДу. Багато в чому це стало можливим завдяки планомірній і цілеспрямованій роботі співробітників обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, виваженим, конструктивним і послідовним заходам з боку облдержадміністрації і її управління охорони здоров»я. а також співпраці громадських організацій, освітян , соціальних служб, правоохоронних органів.

«Боротьба з поширенням вірусу імунодефіциту та захворюваністю на туберкульоз – один з пріоритетів державної політики, - зазначив, відкриваючи розширене засідання заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко. - Цьогоріч це четверте засідання такого рангу, що свідчить про актуальність проблеми боротьби із соціально значущими хворобами та забезпечення світових стандартів у системі охорони здоров»я».

Протягом року обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом, як головний профільний консультативно-методичний заклад, провів певну роботу за багатьма напрямками, про які розповів його головний лікар Микола Дейкун. Зокрема, ще три роки тому приріст розповсюдження епідемії ВІЛ/СНІДу становив 26 %, минулого року – вже 5,5% ( середній показник по Україні – 3,5%). Є сподівання, що на кінець 2011-го року цей показник становитиме 4%. Вдалося значно знизити такий шлях розповсюдження інфекції, як вертикальна трансмісія, тобто, передача збудника від матері до дитини – ще кілька років тому він становив 30%, зараз - близько 4%. Одним з досягнень можна вважати і підвищення рівня загальної обізнаності населення щодо шляхів передачі інфекції (люди свідомо почали уникати зараження) і цілеспрямована робота із представниками груп ризику. «Медики Чернігівщини обрали правильний шлях у боротьбі з вірусом імунодефіциту, тому наша область виглядає не гірше інших, а по деяких показниках – і краще, - зазначив Микола Дейкун. – Поширеності обізнаності населення щодо шляхів передачі ВІЛ-інфекції сприятиме проведення місячника до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, який традиційно відзначатиметься 1-го грудня».

«Питання боротьби з вірусом імунодефіциту постійно вносяться до порядку денного засідань колегії управління охорони здоров»я облдержадміністрації. Місцеві відповідні програми прийнято в усіх регіонах Чернігівщини, - зазначила начальник управління охорони здоров»я ОДА Галина Василькова. - Зокрема, у Ніжинському районі вона прийнята у лютому 2010-го року, на розвиток програми цього року передбачено 8 тисяч гривень. На жаль, неурядові організації не мають свого представництва у Ніжинській районній раді з питань протидії туберкульозу та СНІДу, що не дає змоги певною мірою розповсюдити знання щодо шляхів передачі інфекції. За рейтинговими показниками комплексного оцінювання епідситуації в регіонах області, Ніжинський район посідає 17-е місце.

Станом на 1.10.11р на Чернігівщині офіційно зареєстровано і перебуває під медичним наглядом 2284 ВІЛ-інфікованих, поширеність становить 207,4 на 100 тис. населення, хворих на СНІД – 278 осіб, поширеність – 25,2 на 100 тис населення. У Ніжинській ЦРЛ за 9 місяців поточного року перебуває на обліку 24 ВІЛ-інфіковані особи, 3- хворих на СНІД. Показник поширеності – 87 на 100 тисяч населення. Протягом 9-ти місяців 2011-го року в області під медичний нагляд взято 304 особи, з них 64 дитини народжені від ВІЛ-позитивних матерів, рівень захворюваності – 27, 6 на 100 тисяч населення. Протягом року у Ніжинському районі взято на облік 6 ВІЛ-інфікованих, середньорайонний показник – 15,3, по містах – 40,8. Шляхи інфікування: статевий, ін»єкційне вживання наркотичних речовин, вертикальна трансмісія від ВІЛ-інфікованих матерів, неуточнений шлях інфікування (хоча не- уточнений шлях свідчить про недостатню роботу медичних працівників). За останній рік збільшилася частка інфікованих статевим шляхом – 49% у 2008-му році, 50% - у 2011-му році, що застерігає –ми всі у групі ризику. Серед інфікованих чоловіків переважає парентеральний шлях, серед жінок – статевий – 79%. Зростання питомої ваги інфікованих за рахунок статевих партнерів – споживачів ін»єкційних наркотиків – одна з особливостей ВІЛ-інфекції на Чернігівщині. У Ніжинському районі 83 особи інфікувалися статевим шляхом, одна дитина народилася від інфікованої матері. На відміну від загальнообласної тенденції парентеральний шлях у районі відсутній , що свідчить про незадовільну роботу служб наркологічного спрямування.

Чернігівщина протягом останніх 4-х років посідає перше місце в Україні за рівнем обстеження на ВІЛ, що проводяться за кошти місцевих бюджетів. Щорічно тестуванням охоплено понад 100 тисяч осіб, протягом 9-ти місяців проконсультовано і обстежено 85,7 тисяч осіб. У Ніжинському районі обстеженням охоплено 2200 осіб – 7%. Таким чином, в районі є можливості щодо збільшення доступності населення для обстеження на ВІЛ. Кількість обстежених на ВІЛ з груп ризику увійшла до рейтингу показників діяльності медичних закладів області. За цими показниками Ніжинський район посідає 15-е місце.

Протягом 9-ти місяців року в області виявлено 864 позитівні результати на ВІЛ, рівень інфікованості становить понад 1%. У Ніжинському районі виявлено 6 позитивних результатів, рівень інфікованості -0,35%. Протягом трьох кварталів 2011-го року на Чернігівщині виявлено 46 ВІЛ-інфікованих вагітних жінок – 0,3%. Рівень інфікованості серед кандидатів у донори становить 0,14 %. В Ніжинському районі у 2010-му році – 0,22%, протягом 2011-го року – випадків інфікування серед кандидатів у донори не зареєстровано.

У 28-ми медичних закладах Чернігівщині працюють кабінети довіри, що допомагають людям бути обізнаними зі шляхами передачі інфекції та надати всебічну допомогу тим, хто має статус ВІЛ-інфікованого. До кабінетів довіри цього року звернулося близько 17 тисяч громадян, із груп ризику на ВІЛ-інфекцію обстежено 34%. Втім, не всі кабінети укомплектовані штатними посадами, іноді розташовуються у непристосованих приміщеннях, має місце низький рівень післятестового консультування.»

Галина Василькова зазначила, що в області є можливість посилити роботу з боротьби із ВІЛ-інфекцією, охопити обстеженням якомога більше осіб з груп ризику, впливати на поведінкові фактори і розпочинати своєчасне лікування.

Антиретровірусна терапія – головний компонент програми надання комплексної медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД, адже прийом ліків суттєво знижує ризик передачі інфекції та підвищує якість життя людей, що живуть із ВІЛ/СНІДом. Станом на 1.10. 2011-го року таке лікування отримують 377 жителів області, у Ніжинському районі – 4 людини.

На жаль, незважаючи на комплексне лікування та покращення профілактичної роботи, кількість померлих від ВІЛ-інфекції на Чернігівщині збільшується – 2010 рік померло 60 осіб, протягом 9-ти місяців 2011-го року -46. У Ніжинському районі протягом 2011-го року померла 1 особа.

Таким чином, можна констатувати – ВІЛ-інфекція на Чернігівщині буде цілком контрольованою лише через застосування комплексних методів лікування хвороби, плідної співпраці всіх зацікавлених сторін щодо профілактики захворюваності, активної масово-роз»яснювальної роботи. Що стосується Ніжинського району – враховуючи, що там цими проблемами переймаються здебільшого медичні працівники, соціальні служби і освітяни не використовують повною мірою свої можливості, хоча і мають високий потенціал. Тому, як наголосив заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко, перше у 2012-му році спільне засідання відповідної обласної ради буде знову присвячене ситуації з ВІЛ-інфекцією у Ніжинському районі, акцент буде спрямований на усунення виявлених недоліків. Крім того, обласна влада вивчатиме можливість проведення масових заходів до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом з метою залучення до профілактики ВІЛ-інфекції якомога більшої кількості громадян.

На розширеному спільному засіданні також йшлося і про стан захворюваності у Ніжинському районі на туберкульоз. Учасники засідання дійшли висновку - епідемічна ситуація в регіоні нестабільна, якщо в області вже з 2008-го року намітилася тенденція до зменшення захворюваності та смертності, у 2010- показник захворюваності знизився на 17,4%, а смертності – на 19%, в Ніжинському районі рівень захворюваності у 2010-му році становив 34,9 % у порівнянні з 2008-м роком, загалом цей показник в районі залишається високим, зберігається негативна динаміка щодо смертності від туберкульозу, вона у порівнянні з 2008-м підвищилася на 13,8% і перевищує середньорайонний показник на 32,4 %. Отже, місцевим лікарям є над чим працювати.

« Незважаючи на декі позитиви у боротьбі з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом, область знаходиться у зоні ризику. Тому для покращення ситуації необхідно використати всі можливості – організаційні, адміністративні фінансовий і матеріальний ресурси», - наголосив , закриваючи засідання Віктор Тканко.

Прес-служба Управління охорони здоров»я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів