Меню
 
Головна arrow Новини
Реалізація на Чернігівщині обласної Програми з протидії серцево-судинним захворюванням та хворобам мозкового кровообігу на період 2012-2015-го років повинна значно покращити ситуацію із цими недугами в області. На цьому наголошували учасники спільного засідання Регіонального комітету з економічних реформ та Громадської ради при облдержадміністрації 6-го вересня 2011 р.

Серцево-судинні хвороби та гострі порушення мозкового кровообігу продовжують посідати перше місце серед причин смертності населення в Україні загалом та на Чернігівщині зокрема. Ці недуги поширені серед 75% жителів області, у левовій частині з них вони є причиною передчасної смерті та інвалідності. Саме вони істотно впливають на тривалість життя громадян , а відтак - поглиблюють і без того незадовільну демографічну ситуацію в регіоні. Зокрема, від серцево-судинної патології на Чернігівщині щорічно помирають понад 16 тисяч осіб. Прикро, що значна частина померлих припадає на жителів сільської місцевості, що свідчить про недосконалий рівень доступності невідкладної медичної допомоги при ургентних станах. Якщо в загальній структурі смертності в Україні питома вага серцево-судинних захворювань становить близько 60%, то на Чернігівщині – майже 75%.

Звісно, що така ситуація не влаштовує ні владу, ні медичних працівників, ні населення регіону. Тому в області розроблено проект Програми з протидії цим захворюванням на період 2012-го-2015го років. Програма має на меті покращити ситуацію з цими недугами та наблизити до населення надання своєчасної невідкладної спеціалізованої допомоги. Проект Програми розроблений з урахуванням реформування вітчизняної медичної галузі і внесений на широке громадське обговорення, адже, як зазначив Президент України Віктор Янукович, будь-які реформи у системі охорони здоров»я повинні здійснюватися шляхом врахування громадської думки.

«Питання протидії соціально значущим хворобам завжди на особливому контролі облдержадміністрації, якою вживаються заходи щодо поліпшення ситуації у свій сфері, - зазначив на засіданні голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, - Зокрема, в більшості районів області впроваджено дистанційна передача ЕКГ телефоном за допомогою обладнання «Телекард». В травні поточного року обласний центр серцево-судинної хірургії отримав сучасний агіографічний комплекс, проводиться робота з удосконалення діагностики та своєчасного лікування інфарктів , порушень ритму серця, впроваджується тромболітична терапія тощо. Розрахунки свідчать, що зменшення кількості хвороб серця та системи кровообігу призводить до збільшення тривалості життя населення у середньому на 10 років. Зважаючи на актуальність проблеми ОДА перед Управлінням охорони здоров»я було поставлено завдання розробити Програму по запобіганню поширенню серцево-судинних хвороб, системи кровообігу та удосконаленню методів їхнього лікування».

Начальник Управління охорони здоров»я ОДА Галина Василькова ознайомила присутніх з основними положеннями Програми та теперішньою ситуацію із цими захворюваннями та їхніми наслідками. Зокрема, рівень захворюваності на гіпертонічну хворобу за останні 5 років зріс на 8 %, а захворюваність на гострий інфаркт міокарда значно перевищує загальнодержавний. Отже, Програма спрямована на :

-Профілактику, діагностику та лікування цих хвороб,

- Виявлення їх на ранніх стадіях,

-Зниження загального рівня захворюваності, інвалідності та смертності від їхніх ускладнень,

- Збільшення тривалості та якості життя громадян.

- Підвищення обізнаності населення щодо негативних чинників та факторів ризику, що викликають ці патології.

Фінансування програми здійснюватиметься у межах асигнувань, передбачених державним, обласним, районними бюджетами та з інших джерел.

УОЗ ОДА визначені маршрути доставки хворих до обласного Центру серцево-судинної хірургії, розташованого на базі Чернігівської міської лікарні №2, а також визначені алгоритми надання меддопомоги хворим з гострим коронарним синдромом та система терапії інфаркту міокарда. Реалізація Програми дасть змогу зменшити рівень смертності від гострих інфарктів міокарда до 15 на 100 тисяч населення. Галина Василькова наголосила, що реалізація Програми спрямована в першу чергу на профілактику цих небезпечних захворювань. Як свідчить світова практика, правильне харчування, помірні фізичні навантаження, відмова від тютюнокуріння та зловживання алкоголем значною мірою зменшують ризик цих захворювань. Отже, програмні положення беруть за пріоритет збереження здоров»я громадян. «До цього хочу додати, що тільки оптимізм захищає від гострих коронарних захворювань. Підвищення рівня оптимізму на один бал дозволяє знизити розвиток патологічних станів на 10 відсотків», - зазначила Галина Василькова.

З можливостями обласного Центру серцево-судинної хірургії учасників засідання познайомив головний лікар Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Фаль. Зокрема, зазначено, що Центр у проекті Програми визначений як головний лікувальний заклад по боротьбі із цими захворюваннями. За весь період його існування висококваліфіковані спеціалісти повернули до нормального життя не одну тисячу громадян, а із впровадженням у ньому суперсучасних технологій – мініінвазивних оперативних втручань за допомогою новітнього ангіографа «PHILLIPS ALLURA10» можливості Центру вийшли на сучасний європейський рівень. Вже зроблено кілька десятків операцій при гострому інфаркті міокарда, що унеможливили появу ускладнень та зменшили терміни перебування пацієнтів у стаціонарі. «Втім,- наголосив Володимир Фаль, - високотехнологічні операції поки не доступні широкому загалу, адже витратні матеріали – катетери, що використовуються для встановлення діагнозу, коштують 2200 – 2400 гривень, а стенти – від 8-ми до 20 тисяч гривень. Крім того, враховуючи, що ефективно допомогти хворому лікарі можуть протягом «терапевтичного вікна», тривалістю від 2-х до 4-х годин, на своєчасне потрапляння до Центру можуть розраховувати лише пацієнти, що живуть у радіусі 50-70 км від Чернігова».

«Для таких екстраординарних випадків Програма повинна передбачити стовідсоткове фінансування, - зазначив Володимир Хоменко, - треба потурбуватися, аби зменшити навантаження на гаманець пацієнта. Стосовно інших випадків варто заслухати думки всіх зацікавлених учасників процесу».

Втім, проект Програми по боротьбі із серцево-судинними захворюваннями та хворобами мозкового кровообігу – це лише наміри. І хоча вони мають певне методичне та організаційне підґрунтя, її прийняттю передуватиме широке обговорення на засіданні Комітету з питань охорони здоров»я Громадської ради із залученням широких кіл населення, медиків та всіх зацікавлених сторін. На даному етапі Програма потребує доопрацювання в плані визначення аспектів щодо боротьби із гострими порушеннями мозкового кровообігу, підвищення ролі інших закладів охорони здоров»я у цій важливій роботі, урахування принципів майбутнього реформування медичної галузі.

Участь у спільному засіданні взяв і голова обласної ради Анатолій Мельник.

Прес-служба Управління охорони здоров»я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів