Меню
 
Головна arrow Новини
Фахівці Чернігівського медичного центру сучасної онкології розповіли про методи профілактики раку жіночих зовнішніх статевих органів.

Рання діагностика злоякісних пухлин жіночих зовнішніх статевих органів є однією з актуальних проблем сучасної онкології, тому що у 75% випадків захворювання виявляють у занедбаних стадіях, хоча локалізація раку відноситься до візуальних форм, тобто таких, які можна побачити «неозброєним оком» та встановити діагноз на ранніх стадіях, що дає можливість провести вчасне лікування.

«Злоякісні пухлини, які виявляються на ранніх стадіях, виліковні у 100% випадків, – говорить лікар онколог-гінеколог КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» ЧОР Оксана Березовська. – В Чернігівській області в 2022 році на рак вульви захворіло 10 жінок: в І та ІІ стадії захворювання – 8, в занедбаній стадії – 2 (занедбаність склала 20%). До року від встановленого діагнозу померло 3 жінки. В 2023 році спостерігалась негативна динаміка: серед 10 захворівших на рак зовнішніх статевих органів жінок в занедбаній стадії захворювання виявлено 4 пацієнтки (занедбаність склала 40%). Також, протягом минулого року, 6 жінок померло від даної недуги».

За цими сумними цифрами стоять жіночі долі, в сім’ях не стало мам, бабусь, сестер. Передчасній смертності можна було запобігти, якби пацієнтки вчасно звертатись до лікаря, не терпіли біль та дискомфорт, не займались самолікуванням.

«Зазвичай, самі жінки, недостатню кількість звернень до фахівців виправдовують тим, що в менопаузальному віці ходити до лікаря на профілактичний огляд вже не потрібно («хай ходять молоді»), та й соромляться. Але це онкологічне захворювання розпочинається в основному у жінок віком 45-50 років та еволюційно проходить стадії дистрофії та дисплазії вульви, преінвазивного та інвазивного раку. Тому, найбільш актуальними є профілактика і лікування фонових захворювань та дисплазії вульви», – пояснює Оксана Березовська.

Також лікарка акцентує увагу на тому, що якщо у молодому віці жінці було встановлено діагноз дисплазія шийки матки, то з віком можлива поява змін на зовнішніх статевих органах. Поява цих змін може бути відтермінована в часі, що обумовлено великим рівнем інфікованості цієї вікової категорії на вірусні інфекції, а саме вірус папіломи людини та віруси герпесу.

До факторів ризику виникнення раку зовнішніх статевих органів відноситься:

- ранній вік початку менструації ( до 12 років та раніше);

- ранній початок статевого життя;

- безпліддя;

- наявність хронічних інфекцій, що передаються статевим шляхом, особливо вірус папіломи людини та вірус герпесу;

- велика кількість пологів (більше трьох);

- вік настання менопаузи (до 40 років ) та тривалість її більше 11 років;

- супутні захворювання: серцево-судинні, хронічні захворювання печінки та шлунково-кишкового тракту, захворювання щитоподібної залози;

- мешканки селищ;

- представниці європейської раси.

На що треба звертати увагу жінкам?

«Самим першим та розповсюдженим симптомом хвороб вульви являється свербіж, який виникає в будь-який час доби, але переважно вночі. Інтенсивність його може бути різна – у важких випадках може доводити жінку до божевілля. Свербіж може турбувати при фонових захворюваннях вульви, які, як «пусковий гачок» запускають весь каскад трансформації клітин в ракові клітини та утворення злоякісної пухлини; а також онкологічних захворюваннях інших локалізацій та при запальних захворюваннях жіночих статевих органів. Ще свербіж може турбувати жінку при захворюваннях печінки та жовчних шляхів, підшлункової залози, шлунка, кишечника, нирок, при цукровому діабеті, паразитарних інвазіях (інфікування глистами), порушеннях гормональної функції тощо.

Другим симптомом, на який варто звернути увагу, є больовий синдром. Болі можуть виникати самостійно в будь-який час доби, можуть супроводжувати статевий акт. І нарешті третім симптомом – є характер виділень зі статевих шляхів: гнійні, водянистого характеру, з неприємним запахом та брудні виділення повинні насторожити жінку», – говорить Оксана Березовська.

Також, за словами лікарки, жінку може турбувати дизурія (болісне та часте сечовиділення). При проведенні щоденних гігієнічних процедур треба звертати увагу на появу сухості шкіри та слизових оболонок, тріщин, білих та червоних плям, пухлин, пухирців.

«Профілактичними заходами для запобігання виникнення злоякісних пухлин вульви є дотримання здорового способу життя, особистої гігієни, вчасне лікування вірусних захворювань та лікування загальних хвороб у лікарів-спеціалістів за профілем. Тож будьте уважні до себе і пам’ятайте, що легше та дешевше лікувати захворювання, що передують розвитку раку, ніж вже злоякісну пухлину. Кожній жінці, незалежно від віку, необхідно щорічно приходити до лікаря жіночої консультації або акушерки оглядового кабінету для проходження профогляду», – підсумовує Оксана Березовська.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc