Меню
 
Головна arrow Новини
4 лютого – Всесвітній день боротьби з раком.

Рак є соціальною проблемою, яка в цілому впливає на розвиток суспільства, у тому числі і економічний. Рак може уразити будь-кого. На нього хворіють громадяни будь-якого віку, з різних країн, та усіх соціально-економічних груп. На сьогодні спостерігається тенденція «омолодження» захворюваності на рак, тобто все більше хворіють молоді чоловіки та жінки в розквіті сил.

За оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), без рішучих дій з боку урядів, громадських організацій, медичних працівників та волонтерів, до 2030 року в Європейському Регіоні щорічно реєструватиметься 5,4 мільйона випадків раку та 2,5 мільйона смертей.

За повідомленням Чернігівського медичного центру сучасної онкології в Чернігівській області спостерігається тенденція до збільшення захворюваності на онкологію.

«Обставини, в яких опинилась наша держава – пандемія COVID-19 та повномасштабне військове вторгнення рф на територію України, призвели до збільшення випадків занедбаності онкологічних захворювань та пізнього звернення пацієнтів за медичною допомогою, – говорить в.о. генерального директора Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Заїка. – Навіть впровадження в практику виїздів мобільних бригад фахівців нашого центру до віддалених громад області, частина з яких систематично обстрілюється і де ведуться активні бойові дії, не дає суттєвого покращення ситуації з ранньою діагностикою населення на онкологію».

Демографічні та соціальні чинники, такі як старіння населення та масова міграція молоді у більш безпечні регіони, в тому числі за кордон, негативно вплинули на показники річної летальності, пов’язаної з онкологічними захворюваннями. Щорічно в області фіксувалося до 4 тисяч нових випадків онкологічних захворювань, а протягом останніх 10 років ця цифра зросла на 20%.

Рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини або новоутворення. Розвивається пухлина з однієї єдиної клітини та має характерну ознаку – швидке розмноження аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних кордонів та здатні поширюватися в інші органи.

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини, і навіть вік людини.

Мільйони життів можна рятувати щороку, впроваджуючи стратегії профілактики, раннього виявлення та лікування з урахуванням ресурсів. Щонайменше одну третину всіх смертей, пов’язаних із раком, можна уникнути шляхом регулярного обстеження, раннього виявлення та лікування.

Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Так, наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров’ям чоловіків – у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях. Існують економічно ефективні тести, які допомагають на ранній стадії виявити колоректальний рак, рак молочної залози, шийки матки та порожнини рота, а також розробляються додаткові тести для інших видів раку.

Для раннього виявлення раку та своєчасно розпочатого лікування варто щороку проходити медичні профілактичні огляди. Жінки обов’язково мають обстежуватись у мамолога, до 40 років щорічно робити ультразвукову діагностику, після – мамографію. Чоловіки ж мають проходити профілактичний огляд в уролога раз на рік.

Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя, ризик захворіти на рак можна значно знизити, а лікування, розпочате на ранніх стадіях захворювання – дає хороші результати і збільшує шанси на довголіття.

Завдяки укладеним з НСЗУ договорам про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій, спеціалізована допомога онкопацієнтам Чернігівського медичного центру сучасної онкології надається безоплатно.

Потрапити на прийом до фахівців центру можна звернувшись до реєстратури закладу або зареєструватися онлайн через медичний портал на сайті: medportal.ua. Покрокова інструкція за посиланням https://www.onkocentr.com/zapys-na-pryyom/.

Також доступний запис через контакт-центр закладу за номерами телефонів:

- +38 (0462) 679 400;

- +38 (093) 103 08 08;

- +38 (099) 103 08 08;

- +38 (067) 103 08 08.

Пам’ятайте! Рак – це не вирок. Це хвороба, з якою можна боротись і яку можна перемагати!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc