Меню
 
Головна arrow Новини
Сімейний лікар піклується про тих, хто піклується про всіх

Вплив ментального здоров'я за фізичне не варто недооцінювати. Особливо він посилився під час війни, коли суттєво зросли навантаження на психіку кожного з нас.

Мама, яка «тягне» на собі всіх, може навіть не знати, що в якийсь момент допомога може бути потрібна їй самій. Може не помітити сигналів, що її ментальне здоров'я потребує підтримки. І найближчим, і найзручнішим варіантом отримати її є звернення до сімейного лікаря.

Сімейний лікар жодним чином не замінить психолога, психотерапевта або психіатра, але він зможе надати допомогу пацієнту і у разі потреби – перенаправити до вузького фахівця.

Інтеграція послуги з ментального здоров'я на «первинку» – це комплексне державне рішення, яке вперше реалізується в Україні, у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я – ініціативи першої леді Олени Зеленської. Навчання для лікарів і послуга для пацієнтів безкоштовні.

Навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке проходять фахівці первинної ланки медичної допомоги, зокрема й сімейні лікарі, дозволяє їм виявляти у пацієнтів проблеми з ментальним здоров'ям, які також можуть мати вплив на здоров'я фізичне.

На початок 2024 року майже 70 тисяч медичних працівників (сімейні лікарі, педіатри, терапевти, медсестри, медбрати, фельдшери тощо) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати в питаннях ментального здоров'я. Серед них – 16 тисяч сімейних лікарів, а це – кожен третій, тож шанси, що саме ваш лікар може розпізнати, діагностувати та підставити плече – дуже високі.

Ви можете обговорити із сімейним лікарем такі стани: порушення сну, тривалу відсутність апетиту, тривогу, нав'язливі думки про те, що може статися щось погане. Якщо вам хочеться закритися в мушлю, бо люди та спілкування виснажують, якщо останнім часом ви постійно відчуваєте апатію чи втому, поговоріть про це зі своїм сімейним лікарем. Можливо, це ментальне здоров’я сигналізує, що щось не так.

Послуга є абсолютно безкоштовною, адже надається у межах Програми медичних гарантій. Наразі вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоров’я України, переглянути їх можна на інтерактивній мапі https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-psychiatry?fbclid=IwAR1ASRNsDFWujeEH9bz6I4oPRfQFaozwgcYXOOh30waz9SZYGzthDTK1ndA. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори «гарячої лінії» НСЗУ – для цього потрібно зателефонувати на 16-77.

Якщо у вас досі немає сімейного лікаря, і ви не знаєте, до кого звернутися, шукайте спеціаліста, найближчого до вашого місця проживання, за цим посиланням (https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-psychiatry) або за номером 16-77.

Навіть якщо ваш сімейний лікар не проходив навчання за програмою mhGAP, ви все одно можете до нього звернутися. Не маючи відповідної підготовки для надання підтримки з ментального здоров’я, він може знайти в системі фахівця, який зможе вам допомогти.

Довірте своє ментальне здоров’я тому, до кого вже звикли – своєму сімейному лікарю

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc