Меню
 
Головна arrow Публікації
4 лютого 2010 року - Всесвітній день боротьби з раком.

Злоякісні захворювання в Україні

Згідно із прогнозними розрахунками, у 2020 році хворих на рак в Україні буде двісті тисяч, тобто, захворюваність зросте на 25%, порівняно з 2000 роком. Вже сьогодні ризик захворіти на злоякісне захворювання протягом життя становить для чоловіків 28%, для жінок - 18,5%.

Злоякісні захворювання є однією з обтяжливих медичних і соціально-економічних проблем в Україні. Суспільна криза, що триває протягом останніх років, негативно впливає на демографічну ситуацію. Починаючи з 1991 року, в країні відсутній природний приріст населення, відмічається старіння нації. Нині смертність перевищує народжуваність більш ніж на 300 тисяч осіб щорічно. У загальній структурі смертності злоякісні хвороби посідають друге місце (13-15%), поступаючись лише серцево-судинній патології. А 35% померлих від раку - люди працездатного віку.

Антропогенне забруднення зовнішнього середовища в Україні пов'язане з великою кількістю автотранспорту та діяльністю гірничо-металургійної, паливно-енергетичної, хімічної та нафтохімічної промисловості, ядерної енергетики. За останнє десятиліття на 30% збільшився обсяг викидів вуглецю в атмосферу від спалювання добувних видів палива. У 2008 році за індексом екологічної сталості Україна знаходилась на 110 місці серед 122 країн світу. У північних областях країни близько 6 млн. населення живе в умовах підвищеного рівня радіації - внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1986 року. Найвищою онкологічною захворюваністю відзначаються південні та східні регіони України, де знаходяться основні металургійні, вугільні та енергетичні комплекси.

Варто нагадати, що тютюнопаління є фактором ризику понад 25 хвороб, які в структурі смертності нашого населення становлять 75%. Вважається, що куріння призводить до загибелі не менш як 120 тисяч осіб щорічно, спричиняє 25-40% випадків смертності від раку і є основною причиною раку легень (30%). Незважаючи на це, в Україні палить 51% чоловіків і 19% жінок.

Відомо, що здоров'я людини приблизно на 50% визначається її способом життя. Отже, шкідливі звички (паління, алкоголь, наркотики), неправильне харчування, несприятливі умови праці, моральне і психічне навантаження, бідність, самотність, низький освітній і культурний рівень в сукупності є основним фоном, а то й причиною розвитку хвороб. Тому ці чинники не можна ігнорувати. Природні кліматичні умови проживання та екологічні фактори (забруднення повітря, води, ґрунту) визначають ще 20% здоров'я людини. Генетичний фонд популяції, схильність до спадкових хвороб - це також близько 20%. І лише 10% здоров'я залежить від якості медичної допомоги.

За прогнозними розрахунками ВООЗ, з 2020 року у світі щорічно буде реєструватися 20 мільйонів нових випадків раку. З них більш як 70% буде діагностуватися в країнах, що розвиваються, і близько 50% усіх випадків раку будуть не курабельні. Стратегія ВООЗ з контролю над раком передбачає розвиток трьох глобальних напрямків: профілактичних, скринінгових і освітніх програм.

Вважається, що лише модифікацією дієти можна зменшити захворюваність на рак на 30%. Для цього необхідно збагатити свій раціон овочами, фруктами, клітковиною, зменшити споживання м'яса, уникати тваринних жирів, не переїдати.

При відмові від куріння щорічну захворюваність на злоякісні пухлини можна зменшити на 20%.

До 15% ракових захворювань у світі спричиняють різноманітні інфекційні збудники (рак печінки - віруси гепатитів В і С, рак шийки матки - герпевіруси, рак шлунка - Helicobacter pyilori, лімфоми і назофарінгеальний рак - вірус Епштейн - Бара, саркому Капоші - ВІЛ- інфекція). Отже, цю групу злоякісних пухлин потенційно можна попередити шляхом імунізації і вакцинації.

Скринінгові програми ранньої діагностики раку невіддільні від масового навчання населення і медичних кадрів. Підготовка спеціалістів, наукові дослідження молекулярних і генетичних механізмів розвитку раку, розвиток новітніх лікувальних технологій - все це невід'ємний компонент науково-освітньої програми ВООЗ.

Олександр Колотило,
зав. відділенням пухлин голови та шиї
Чернігівського обласного онкологічного диспансеру

 
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc      E-MAIL Розробка сайтів